مخزن اسید مخزن نگهداری اسید مخزن ضد اسید مخزن پلی اتیلنی ذخیره اسید انتخاب مخزن نگهداری اسید
transport-cost
transport-cost
4.9/5 - (10 امتیاز)

مخزن اسید

مخازن اسید، تانکر و یا منبعی با حجم بالا بصورت ضد اسید هستند که به منظور ذخیره‌سازی اسیدها و یا مواد قلیایی متفاوت، در انواع مختلف با جنس بدنه استیل، پلاتین، پلی پروپیلن، کامپوزیت،‌ grp، پلی اتیلن و یا هر ماده‌ای که واکنشی نسبت به مواد شیمیایی نشان ندهد، تولید می‌شوند. اسیدها و مواد قلیایی بر حسب غلظت و میزان خوردگی در دسته‌های اسیدهای قوی یا ضعیف طبقه‌بندی می‌شوند. مخزن اسید از محفظه‌ای ساخته شده است که قابلیت نگهداری انواع مواد اسیدی و قلیایی را داشته و آن‌ها را به صورت ایمن در خود ذخیره می‌کند. کارایی مخزن اسید به این شکل می‌باشد که ابتدا بدنه منبع دچار حادثه نشود و در نهایت خواص شیمیایی مواد داخل مخزن تغییر پیدا نکند. رایج‌ترین نوع مخزن نگهداری اسید، مخزن ذخیره اسید سولفوریک با دماهای متفاوت می‌باشد. این نوع منبع ذخیره اسید در صنایع گوناگون کشاورزی کاربرد بسیاری دارد. مخزن اسید می‌بایست دارای استحکام و مقاومت بالایی باشد. اسیدها دارای کاربردهای مختلفی اعم از نگهداری انواع کود، صنعت باتری سازی، تصفیه فاضلاب، تصفیه آب و... هستند. قیمت مخزن اسید با توجه به نوع سیالی که در آن‌ها نگهداری می‌شود (جنس ‌های پلی پروپیلن، پلی اتیلن، استیل و...) متفاوت است. نحوه ایجاد خوردگی در اسیدها بدین شکل است که سیال درون مخازن یون هیدروژن آزاد کرده و سبب خوردگی دیواره های مخزن می‌شوند.

قیمت مخزن اسید ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

مخزن اسیدقیمت (تومان)
قیمت مخزن اسید 4000 لیتری20,476,800
قیمت مخزن اسید 5000 لیتری27,410,400
قیمت مخزن اسید 10000 لیتری44,517,600
قیمت مخزن اسید 30000 لیتری106,855,200
فهرست مطالب

نکات مهم در انتخاب و خرید مخزن نگهداری اسید و مواد شیمیایی

چگالی مایع درون مخزن اسید، نکته‌ای مهم و ضروری هنگام خرید مخزن اسید است. مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلن برای ذخیره سیالات با چگالی یک (چگالی آب)، اسید سولفوریک غلیظ با چگالی تا دو برابر آب، یا اسید فسفریک غلیظ با چگالی تا ۱.۵ برابر آب طراحی شده‌اند. به همین دلیل مخزن تولیدی باید به اندازه کافی محکم باشد.

در نتیجه، لطفاً هنگام سفارش چگالی مایع برای نگهداری در مخزن، به متخصصان فروش توصیه کنید تا مخزن به شکل تقویت شده برای تحمل فشار آن مایع ساخته شود. هم‌چنین مشتریان می‌توانند درخواست کنند که اتصالات ورودی و خروجی به مخزن جوش داده شود تا اتصالات عملاً با مخزن ادغام شود.

از آنجایی که رقیق‌سازی اسیدها گرمازا است، مهم است که مطمئن شوید حرارت ساطع شده دمای محلول داخل مخزن را بیش از ۵۵+ درجه سانتیگراد افزایش نمی‌دهد. اساساً، فرایند رقیق‌سازی را در مخازن پلی اتیلن کوچک‌تر انجام‌دهید. (مخازن با ارتفاع کوتاه و وان با پایه‌های فلزی) و سپس محلول اسیدی را به مخازن بزرگ‌تر در دمای ۵۵ درجه یا کمتر منتقل کنید.

مخزن کویلی پلی اتیلن شناور یکی از روش‌های تنظیم دمای آب مخازن (لوله‌های پلی اتیلن شناور) است. گرم‌ کردن یا خنک کردن مایع درون مخزن مواد خورنده با عبور جریان آب سرد یا گرم از درون آن امکان‌پذیر است.

مخازن ضد اسید با دمای گوناگون

قیمت مخزن اسید جهت نگهداری موادی شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

یکی از بهترین مخازن جهت نگهداری مواد اسیدی، مخازن پلی پروپیلن یا پلی اتیلن هستند. این دسته از مخازن به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی دارند می‌توانند خاصیت ضد اسیدی خود را تا مدت‌ها حفظ کنند و دچار خوردگی نشوند. ایجاد خوردگی در مخازن اسید یکی از عوامل نگران‌کننده در ذخیره‌سازی مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک است. به همین دلیل این مخازن باید به گونه‌ای ساخته شوند که بتوانند مقاومت بالایی در برابر انواع اسید از خود نشان دهند.

اگر سیالی که درون منبع اسید ذخیره می‌شود، با دمای محیط یکسان باشد، مخزن پلی اتیلن گزینه مناسبی جهت ذخیره‌سازی است. اما اگر دمای سیال مد نظر بالا باشد، بهترین انتخاب مخزن پلی پروپیلن است. زیرا مقاومت بالایی در برابر خوردگی و دما دارد.

مخزن نگهداری مواد شیمیایی

از دیگر موارد مهم در رابطه با مخازن نگهداری مواد شیمیایی، مربوط به غلظت اسید است. هر چه غلظت ماده اسیدی ذخیره شده بیشتر باشد، ساخت مخازن اسید اهمیت بالاتری دارد و میزان خورندگی آن افزایش می‌یابد. لازم است توجه داشته باشید که هیچ اسید ۹۸ یا ۹۹ درصدی از نظر شیمیایی خاصیت خورندگی ندارد. در صورتی که با کمی آب تماس پیدا کند، فعال می‌شود. (در صورت برخورد و یا تماس اسید با پوستتان، سریع محل را خشک کرده و با آب فراوان بشویید).

قیمت مخزن اسید جهت نگهداری سیالات شیمیایی

قیمت و خرید مخزن اسید نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

قیمت مخزن اسید وابسته به نوع ماده شیمیایی است که در آن نگهداری می‌شود. به‌ عنوان مثال می‌توان گفت مخازن اسید از جنس استیل برای تمامی مواد شیمیایی کاربرد ندارد. بنابراین ابتدا باید نوع ماده شیمیایی را در نظر گرفت و سپس جنس متناسب با آن را انتخاب نمود. قیمت مخزن اسید هم‌چنین به دمای سیال درون تانکر وابسته است. مخزن اسید پلی اتیلن می‌تواند تا ۶۸ درجه سانتی‌گراد دمای پایدار را تحمل کند. مقدار اسیدیته سیالی که درون مخزن اسید ذخیره شده است به‌منظور تشخیص نوع گرانولی است.

عوامل مؤثر در قیمت مخزن نگهداری اسید

یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت مخزن ضد اسید، موادی است که در دیواره‌های مخزن به‌کار می‌رود.

نوع دفنی یا غیر دفنی بودن مخزن مذکور نیز بر روی قیمت مخزن اسید اثرگذار است. قیمت مخزن اسید غیر دفنی از نوع دفنی آن به مراتب بیشتر است. دلیل این امر خنثی شدن نیروهایی وارد به بدنه مخزن از داخل سیال توسط نیروی خاک اطراف است. مقدار زیادی از نیرویی که توسط سیال درون مخزن تولید می‌شود، به کف مخزن وارد می‌شود. در حالی که در مخازن افقی نگهداری اسید درون مخزن به زیر شکم مخزن وارد می‌شود.قیمت مخزن اسید افقی از مخازن اسید عمودی بیشتر خواهد بود.

محدودیت‌هایی در مراحل نصب و تولید استاندارد مخازن اسید وجود دارد. با توجه به مکان و میزان محدودیت، قیمت مخزن اسید سولفوریک به دلیل تغییرات در حالت اکونومی بالاتر است.

فاکتور دیگر که در قیمت تأثیرگذار است مربوط به ظرفیت مخزن است. زیرا هر چقدر ظرفیت مخزن بالاتر باشد، قیمت مخزن اسید نیز بالاتر می‌رود.

در تعیین قیمت مخزن اسید به غلظت اسید نیز باید توجه ویژه‌ای داشت. هر قدر غلظت آن بیشتر باشد، نگهداری آن نیز سخت‌تر می‌شود. با توجه به نوسانات قیمتی در مواد اولیه، قیمت مخزن اسید نیز دارای نوسان است

راهنما و فاکتورهای مؤثر در خرید منبع اسید و مواد خورنده

نگهداری ترکیبات خورنده مانند اسیدها و بازها یکی از ملزومات واحدهای صنعتی است. این ترکیبات خورنده اغلب در بخش‌های مختلف فرایند تولید در صنعت به‌کار می‌روند.

علاوه بر شیوه‌های ذخیره‌سازی مواد شیمیایی اسیدی، لازم است فاکتورهایی را هنگام انتخاب و ساخت منابع اسید در نظر گرفت تا بتوان بدون ایجاد صدمات جانی و مالی، ذخیره‌سازی انواع مواد اسیدی را انجام داد. برای یک خرید موفق و نگهداری ایمن مخازن اسید و مواد خورنده می‌بایست به مواردی چون سازگاری شیمیایی، سرویس و نگهداری، لوکیشن فیزیکی، آب‌وهوای منطقه، مسائل ایمنی، اندازه مخزن، چگالی سیال، دمای محل کار و کاربری توجه ویژه داشت. 

گروه صنعتی پروتانک با رعایت تمامی موارد لازم، محصولات را با بهترین کیفیت به مشتریان خود عرضه می‌نماید.

توجه به جنس مخزن

جنس مخازن اسید باید به گونه‌ای انتخاب شود که متناسب با نوع اسید، میزان خورندگی آن، غلظت اسید و شرایط دمایی متناسب باشد. در صورتی که جنس مناسب برای ذخیره‌سازی اسید به درستی انتخاب نشود، اسیدهای موجود در مخزن، به مرور باعث از بین رفتن مخزن و آزاد شدن گاز هیدروژن اشتعال‌زا می شود. برای راهنمایی و اطلاع از جنس مناسب هر نوع اسید، می‌توانید با کارشناسان واحد فروش گروه صنعتی پروتانک تماس بگیرید.

مخزن اسید نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
هر چه غلظت یک اسید بیشتر باشد، ساخت مخازن اسید اهمیت بالاتری دارد زیرا میزان خورندگی آن افزایش می‌یابد.

دارا بودن سیستم تهویه

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام انتخاب و خرید مخازن اسید و پشتیبانی از سیستم تهویه است، زیرا اسیدها هنگامی که در مخزن قرار بگیرند، از خود گاز تولید می‌کنند. گازهای تولید شده سمی هستند و لازم است به تناوب و به‌صورت روزانه از مخزن خارج شوند. بنابراین طراحی دقیق در مخازن اسید امری حائز اهمیت است. برای تهویه مناسب مخازن اسید نیاز است که به‌صورت مداوم اپراتورها را بررسی کرد تا کثیف نشوند و در کار آن‌ها اختلالی به وجود نیاید.

استفاده از روکش ثانویه

گروه صنعتی پروتانک در اغلب مواقع از روکش ثانویه داخلی استفاده می‌کند تا یکپارچگی ساختاری مخازن اسید در برابر ویژگی اکسید‌کنندگی اسیدها بالاتر رود و هم‌چنین امنیت کل سیستم در سطح بالاتری قرار بگیرد و در نهایت منجر به افزایش طول عمر مفید مخازن شود.

مناسب‌‌‌ترین نوع مخازن اسید در صنایع گوناگون و کاربرد آن‌ها

مخازن اسید دارای کاربردهای مختلفی مانند نگهداری مواد شیمیایی، نیروگاه‌های برق، صنایع کود شیمیایی، تصفیه آب‌وفاضلاب و باتری‌سازی هستند. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که ممکن است از خود بپرسید این است که چگونه می‌خواهید یک سیستم ذخیره‌سازی اسید بسازید.

هر پاسخی به این سوال می‌تواند به شما کمک کند تا مخزن اسید مورد نیاز خود را پیدا کنید. شما می‌توانید از مخازن پلی اتیلن دوار، مخازن استنلس استیل، مخازن فایبرگلاس و مخازن دورانی و اکسترود شده بر اساس پاسخ سوال قبلی استفاده کنید. هر یک از این مخازن دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. بنابراین مطمئن شوید که مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

مشخصات منابعمنبع فولادی ضدزنگمخزن فایبرگلاس ضد اسیدمخزن پلی اتیلن ضد اسیداکستروژن یا منبع جوشی ضد اسید
ضخامت دیواره‌های منبعمقاوم کمی خشک و شکنندهپایدار، انعطاف‌پذیر و بدون درزپایدار و منعطف- خطر باز شدن محل جوشکاری
اندازه منبع مدنظرسایز دلخواه مشتری سایز دلخواه مشتری دارای تنوع زیاد در قالب و تولید صنعتی سایز دلخواه مشتری
نیاز به نگهداری تجدید پوشش‌های ضد خوردگی هزینه نگهداری پایین هزینه نگهداری کم یا بدون نیاز به نگهداریهزینه نگهداری پایین
میزان مقاومت در برابر خوردگی مقاومت پاییناستفاده از رزین ضداسید مقاوم در برابر خوردگیشدیدا مقاوم در برابر خوردگیبسیار مقاوم در برابر خوردگی
هزینه و قیمتحداقلیبالاحداقلیبالا
سهولت دسترسی آسانمنعطفمنعطف منعطف منعطف
میزان طول عمرعمر کوتاهعمر متوسطعمر بالاعمر بالا
جدول مشخصات انواع منابع ذخیره اسید و مواد خورنده

محل قرارگیری منبع اسید

مخزن اسید را می‌توان در داخل یا خارج ساختمان و هم‌چنین نزدیک یا دور از سایر ابزارها و تجهیزات نگهداری کرد. هر یک از این حالت‌ها می تواند بر انتخاب شما در مورد نوع مخزن اسیدی که باید استفاده کنید، تأثیر بگذارد.

با این حال، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، انتخاب و بررسی سطح محل نصب مخزن اسید است. اندازه مخزن اسید، مقدار مایعی که باید در آن نگهداری شود و حتی محل نصب همگی مسائلی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

محل جغرافیایی نصب منبع ذخیره

اگر قرار است مخزن در فضای باز قرار گیرد، باید عواملی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب و باران، بادهای شدید و ایمنی در برابر برخورد با وسایل نقلیه مانند لیفتراک یا اتومبیل را در نظر بگیرند. فونداسیون باید به دقت مورد مطالعه قرار گیرد. زیرا کفی که مخزن در آن قرار می‌گیرد باید کاملاً صاف و هموار باشد و از ریزترین سنگ‌ها نیز عاری باشد. هنگام برنامه‌ریزی زیرساخت باید به اندازه و وزن مخزن نیز فکر کنید.

وجود پایه سیمانی

کف و پایه هر مخزن باید طراحی مناسبی داشته باشد. دیواره‌های مخزن پلی اتیلن پلاستیکی ضخیم و محکم هستند. بنابراین بسیار مهم است که مخزن‌اسید روی یک پایه سیمانی صاف، تمیز و تقویت شده برای نصب قرار گیرد. سنگ‌ریزه‌ها یا سنگ‌ها نباید زیر مخزن قرار گیرند زیرا باعث شکستگی و ترکیدن آن‌ها در طول زمان می‌شود و طول عمر منبع اسید را کاهش می‌دهد.

اطمینان از داشتن فضای کافی

مطمئن شوید که از فضای کافی جهت نصب منبع برخوردارید. کف باید بالاتر از سطح پایه مخزن باشد. در اغلب موارد، سطح باید حداقل یک متر بزرگتر از قطر مخزن باشد تا نصب مخزن تسهیل شده و از تورم یا فرورفتگی احتمالی جلوگیری شود.

اطلاع از چگالی و فشار (Specific Gravity and Stress)

بسیار مهم است که وزن مخزن اسید و چگالی خاص مایعی که قصد نگهداری آن را در داخل یا خارج از خانه دارید در نظر بگیرید. آب دارای وزن مخصوصی است که آن را برای ذخیره‌سازی ایده‌آل می‌کند. اگر یک ماده شیمیایی با چگالی بالاتر ذخیره می‌کنید، شما باید کل فشار روی کف بتنی را محاسبه و اطمینان حاصل کنید که منبع می‌تواند آن را حفظ کند.

خوشبختانه، کف مخازن شرکت پروتانک به‌عنوان غشاء عمل می‌کند و وزن سیال ذخیره‌شده را در سطح پایه سیمان توزیع می‌کند. ضخامت پایه سیمانی می‌تواند از ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر متغیر باشد و بنا به استانداردهای پروژه، ممکن است میلگرد (بتن مسلح) را نیز در خود جای دهد.

نحوه لوله‌کشی و اتصالات منبع نگهداری اسید

 1. نوع فیتینگ: اتصالات باید از پلی اتیلن یا PVC ساخته شوند.
 2. اتصالات جوش به مخزن: یکی از مزایای استفاده از مخازن پلی اتیلن این است که ممکن است از بیرون به دیواره مخزن جوش داده شوند.
 3. مدیریت وزن اتصالات و لوله‌ها: برای مدیریت هرگونه فشار وارده توسط لوله‌ها از انواع گیره‌های زمینی و دیواری استفاده کنید. وزن لوله، ضربه قوچ، لنگر انداختن و انبساط همه عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند. به‌طوری که هیچ فشاری به مفصل اتصال مخزن وارد نشود، انقباض خطی باید کاملاً تنظیم شود.

اسیدهایی با نیاز به مخزن نگهداری اسید

اسیدهای مختلفی در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این قسمت به معرفی اسیدهایی می‌پردازیم که برای نگهداری و ذخیره آن‌ها لازم است از مخازن اسید استفاده کنید:

قیمت و خرید مخزن نگهداری اسید و سیالات شیمیایی
 • پراستیک اسید (C2H4O3)
 • سولفوریک اسید (H2SO4)
 • فسفریک اسید (H3PO4)
 • هیدروکلریک اسید (HCl)
 • استیک اسید (CH3COOH)
 • نیتریک اسید (HNO3)
 • سدیم هیپوکلریت (NaOCl)
 • هیدروفلوریک اسید (HF)
 • پروپیونیک اسید (C3H6O2)

ویژگی مخازن پراستیک اسید (C2H4O3)

پراستیک اسید که به اختصار PAA نیز نامیده می‌شود نسبت به سدیم هیپوکلریت از ایمنی بالاتری برخوردار است و هم‌چنین نسبت به بقیه اسیدها قیمت مناسب‌تری دارد. PAA در صنایع دارای کاربردهای مختلفی اعم از تمیز کردن سطوح، ضدعفونی‌کننده، تصفیه آب و… است، این ماده دارای ۲.۸= pH است و از ویژگی‌های آن نیز می توان به بوی تند و مایع بی‌رنگ بودن اشاره نمود که لازم است از مخازن اسید برای نگهداری آن استفاده کرد.

بهترین گزینه برای نگهداری این نوع از اسیدها، مخزن پلی اتیلن با لایه داخلی آنتی اکسیدان، همراه با چگالی بالا و اتصالات عرضی است. بالاترین غلظت پراستیک اسید، ۳۰ درصد است و برای استفاده در صنایع با توجه به نوع کاربرد آن غلظت مناسب را تهیه می‌کنند.

مخزن اسید ساخت گروه صنعتی پروتانک
بهترین گزینه برای نگهداری اسیدها، مخازن پلی اتیلن با لایه داخلی آنتی اکسیدان، همراه با چگالی بالا و اتصالات عرضی است.

ویژگی مخازن سولفوریک اسید (H2SO4)

از اسید سولفوریک برای تولید کودهای فسفاته، اسید ماشین‌ها، تولید باتری‌های سرب و مواد شیمیایی آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. این ماده اسیدی معدنی دارای غلظت‌های ۹۳، ۹۶ و ۹۸.۵ درصد است و غلظت ۱۰۰ درصدی ندارد. رنگ آن شفاف و زردرنگ است و حالتی روغنی و بدون بو دارد.

اسید سولفوریک خورندگی بسیار بالایی دارد و لازم است از مخازن اسید از جنس FRP ،XLPE ،HDPE و کربن استیل که دارای وزن ۱.۹ به بالا هستند، استفاده کرد. البته نیاز است که از یک مهارکننده ثانویه مانند روکش داخلی آنتی اکسیدان نیز بهره گرفت. جنس کربن استیل مخازن اسید برای غلظت‌های بالای ۹۳ درصد و تا حجم ۱۰ هزار گالن انتخاب مناسبی است و هم‌چنین باید توجه داشته باشید که دما زیر ۳۷ درجه سانتیگراد باشد.

مخازن XLPE جهت نگهداری سولفوریک اسید

مخازن HDPE و XLPE برای نگهداری سولفوریک اسید مناسب است. با وزن مخصوص ۱.۹ و حجم کمتر از ۱۰ هزار گالن مناسب است. امروزه مخازن XLPE کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا تحمل غلظت ۹۸ درصد از این اسید را در دمای بالا ندارند و مقاومت آن در دمای کمتر از ۴۰- نهایتاً ۶ ماه است و از بین می‌رود. دمای نگهداری در مخازن اسید HDPE نیز باید حدود ۵۴ درجه سانتی‌گراد باشد.

قیمت و خرید مخازن نیتریک اسید
مخازن HDPE و XLPE نیز برای نگهداری سولفوریک اسید مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای استفاده در فضای باز لازم است از روکش مقاوم به UV استفاده کرد تا اشعه خورشید آن را از بین نبرد و مقاومت آن بالاتر رود. مخازن با جنس FRP نیز برای غلظت‌های زیر ۸۰ درصد سولفوریک اسید گزینه مناسبی است و از نظر اقتصادی نیز گزینه‌ای مقرون به‌صرفه است.

ویژگی مخازن فسفریک اسید (H3PO4)

مخزن اسید جهت نگهداری مواد شیمیایی گروه صنعتی پروتانک

این اسید در تصفیه آب شرب و برای جلوگیری از واکنش‌های بین آب زیرزمینی با آهن و منگنز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این اسید آب دچار تغییر رنگ نمی‌شود و رسوبات آهن با رنگ قهوه‌ای یا رسوبات سیاه منگنز تولید نمی‌شود. از تشکیل رسوب و ایجاد خورندگی در سیستم توزیع آب کاربرد دارد و سرب و مس موجود در آن را از بین می‌برد. بهترین گزینه برای نگهداری فسفریک اسید، مخازن اسید با جنس XLPE است.

ویژگی مخازن هیدروکلریک اسید (HCl)

هیدروکلریک اسید به اسید معده معروف است. در صنایع مختلف تولید غذا، بازیافت نفت، تولید مواد شیمیایی، پاک‌سازی محصولات، پالایش فلز و فراوری سنگ معدن کاربرد دارد. مخازن مناسب برای نگهداری هیدروکلریک اسید، مخازنی از جنس FRP ،HDPE ،XLPE و مخزن کربن استیل با لایه پلاستیکی است. دارای وزن مخصوص بالای ۱.۹ است. محل نگهداری مخزن باید دور از گرما، تابش مستقیم آفتاب و مواد ناسازگار باشد تا از تشکیل بخار و بروز حوادث جلوگیری شود.

مخازن FRP ،HDPE و XLPE از نظر قیمتی مقرون به‌صرفه هستند. از نظر مقاومتی نیز گزینه مناسبی است اما به‌کارگیری مخازن XLPE بیشتر توصیه می‌شود. زیرا دارای گنجایش بیشتری هستند.  مخازن تحت فشار فایبر گلاس یا (FRP) همراه با رزین در لایه داخلی نیز انتخاب مناسبی است. دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند. هم‌چنین هزینه‌های جانبی این مخازن پایین است. در برابر بخار و گازهای متصاعد شده از اسید و ضربات وارد شده به دیواره دارای مقاومت بالایی است.

مخازن اسید جهت نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
Acid tanks تولید شده توسط گروه صنعتی پروتانک

مخزن هیدرولیک اسید

هیدروکلریک اسید را در مخازن استیل با لایه داخلی لاستیکی بالاتر از ۱۵ هزار گالن نگهداری می‌کنند. گروه صنعتی پروتانک برای ساخت مخازن استیل از ASTM-283 Grade C و ضخامت ۱۶/۳ اینچ استفاده می‌کند. این مخزن می‌تواند تا دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. غلظت این اسید با توجه به نوع کاربرد آن در صنایع مختلف، متفاوت است و از ۰.۱ تا ۹۸ درصد متغیر است.

ویژگی مخازن استیک اسید (CH3CO3H، C2H4O2، CH3COOH)

استیک اسید به گلاسیال استیک اسید و اتانوییک اسید نیز معروف است. در صنایع مختلفی از جمله مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مایعی بی‌رنگ است و بویی شبیه به ترشی دارد. از این اسید برای تولید انواع مواد شیمیایی نظیر استر، استیک انیدرید و وینیل استات می‌توان بهره گرفت. در صنایع تولید رنگ، چسب و بسته‌بندی کاربرد دارد. برای خالص‌سازی انواع ترکیبات آلی نیز از استیک اسید کمک می‌گیرند.

خرید و تولید مخزن ضد اسید در گروه صنعتی پروتانک
مخزن استیک اسید جهت نگهداری مواد شیمیایی

از کاربردهای استیک اسید می‌توان به تولید عطر و جوهر، تولید سرکه خانگی، ماده کشنده باکتری و غربال‌گری سرطان اشاره کرد. مخازنی با جنس HDPE و XLPE برای نگهداری و ذخیره‌سازی این نوع از اسیدها مناسب است. بهتر است از مخازنی با شکل عمودی، انتهای مخروطی و دوجداره استفاده کنید. غلظت ۶۰ درصدی که دارای وزن مخصوص ۱.۵ هستند. هم‌چنین غلظت ۸۰ درصد با وزن مخصوص ۱.۹ مناسب‌ترین حالت برای نگهداری این اسیدها است.

ویژگی مخازن نیتریک اسید (HNO3)

نیتریک اسید مایعی شفاف با بوی تند است. در هنگام حل شدن در آب به رنگ قهوه‌ای تا زرد تبدیل می‌شود. این اسید برای تولید کودهای گیاهی کاربرد دارد. در صنایع کار با چوب، ضدعفونی‌سازی و پیشرانه موشک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌دلیل تولید گاز هیدروژن در تولید مواد منفجره نیز کاربرد دارد.

مخزن اسید دوجداره ساخت گروه فنی مهندسی پروتانک
مخزن اسید دوجداره ساخت گروه فنی مهندسی پروتانک جهت نگهداری مواد اسیدی

برای ذخیره کردن نیتریک اسید، در مقاوم‌ترین مخازن هم نباید غلظت این اسید از ۴۹ درصد فراتر رود. باید غلظت مورد نظر را از آن بسازید. اگر بخواهید نیتریک اسید با غلظت ۰ تا ۲۹ درصد نگهداری کنید، مخازن XLPE یا پلی اتیلن‌های خطی انتخاب مناسبی است. اما اگر بخواهید از همین مخازن برای غلظت‌های ۳۰ تا ۴۹ نیز استفاده کنید. باید دمای مخزن را زیر ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگهدارید.

ویژگی مخازن سدیم هیپوکلریت (NaOCl)

این ماده با نام سفیدکننده یا سدیم اکسی کلرید شناخته می‌شود. از آن برای ضدعفونی، استریل و سفیدکنندگی استفاده می‌شود. هم‌چنین در صنایع پتروشیمی، دترجنت‌ها، ساخت کاغذ و پارچه، صنایع تصفیه آب‌وفاضلاب و جابه‌جایی توسط لوله پلی اتیلنی و… به‌کار گرفته می‌شود. شرایط نگهداری در pH بالای ۱۰، دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد و هم‌چنین دور از تابش مستقیم آفتاب است.

مخزن نگهداری اسید سدیم هیپوکلریت ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن نگهداری اسید سدیم هیپوکلریت مورد استفاده در صنایع پتروشیمی ساخت گروه صنعتی پروتانک

ظرفیت مخازن سدیم هیپوکلریت (NaOCl)

ظرفیت این مخازن نگهداری برای این نوع از مواد به ۱۰۰ هزار گالن می‌رسد. از جنس XLPE ،HDPE، استیل با پوشش کلروبوتیل، پلاستیک تقویت شده با FRP و تیتانیوم با لایه کلروبوتیل است. جنس HDPE و XLPE برای مخازن سدیم هیپوکلریت بالاترین قیمت و کوتاه ترین عمر مفید را دارند. البته جنس XLPE نسبت به HDPE دارای وضعیت بهتری می باشد.

این مخازن در نهایت دارای ۴ تا ۷ سال عمر مفید است. اگر می خواهید این مخازن را در فضای باز قرار دهید بهتر است از روکش پلی اورتان یا روکش های پلاستیکی استفاده کنید.

مخزن نگهداری اسید ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن نگهداری اسیدهای شیمیایی و خطرناک ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخازن استیل پوشش داده شده با کلروبوتیل

مخازن استیل که با کلروبوتیل پوشش داده شده‌اند دارای ظرفیت بیشتری نسبت به مخازن دیگر هستند. در مقابل هوازدگی و نور خورشید مقاوم است. همچنین عمر مفید آن بین ۳ تا ۶ سال متغیر می‌باشد. مخازن پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر جنس‌های مخازن هستند. اما عمر مفید آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌باشد. باید با استفاده از رزین و وینیل مقاوم سازی داخلی آن را انجام داد.

جنس تیتانیوم با بکارگیری لایه کلروبوتیل از جمله گران قیمت‌ترین‌ها است. البته مقاوم‌ترین نوع مخازن برای نگهداری این نوع اسید است. دارای عمر مفید ۳۰ ساله هستند. گروه پروتانک از گرید ۲ تیتانیوم برای ساخت استفاده می‌نماید تا مقاومت آن به حد ایده آل برسد.

مخازن هیدروفلوریک اسید (HF)
مخزن اسید ساخت گروه پروتانک جهت نگهداری HF یکی از اسیدهای پرکاربرد در استخراج، پردازش و پالایش فلزات

ویژگی مخازن هیدروفلوریک اسید (HF)

HF یکی از اسیدهای پرکاربرد و خطرناک بوده که لازم است برای نگهداری آن از مخازن اسید استفاده نمایید. این اسید در استخراج، پردازش و پالایش فلزات، آجر، روغن و سنگ و همچنین برای تولید چیپ ست های نیمه هادی سیلیکونی، پاک کننده در صنایع مربوط به خودرو جلوگیری از پوسته پوسته شدن و زنگ زدگی در لوله استیل انتقال آب، مهار کننده سرامیک، تصفیه آب و کاهش pH و برداشتن لکه ها کاربرد دارد. مخازنی با جنس XLPE با رزین ترموست بهترین انتخاب برای هیدروفلوریک اسید است. مقاومت آن را ۲۰ برابر نسبت به شکستگی و ۱۰ برابر در برابر ضربه بالاتری می برد.

مخزن نگهداری اسید هیدرولیک ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن اسید نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

ویژگی مخازن پروپیونیک اسید (C3H6O2)

استفاده های متنوعی از این ماده در صنایع مختلف می شود. از جمله آن می توان به نگهدارنده و انواع طعم دهنده در غذاهای بسته بندی نظیر پنیر، نان اشاره نمود. همچنین به عنوان ماده نگهدارنده در غذای حیوانات مانند یونجه، ذرت، جو، گندم، سورگوم و… نیز کاربرد دارد.

صنایع کشاورزی و دامپروری برای ضد عفونی کردن و گندزدایی دام و غذای حیوانات از این اسید استفاده می کنند. زیرا مانع از رشد و تکثیر کپک، قارچ و انواع باکتری ها می شود. برای تولید محصولات سفید کننده، جوهر، ماده واسطه در تولید پلاستیک، رنگ، پارچه، عطر، مواد آرایشی، مواد دارویی، علف کش ها و محصولات لاستیکی نیز کاربرد دارد.

قیمت مخازن اسید شیب دار
قیمت و انواع مخازن اسید شیب دار جهت نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

در هنگام استفاده از مخزن استیل برای این نوع اسید آن را در دمای متوسط قرار می دهند. از آلومینیوم نیز برای نگهداری این اسید استفاده می شود. اما گزینه مناسبی برای دماهای بالا نبوده زیرا به مرور زمان دچار خوردگی می شود. در آن نمک های معلق ظاهر می گردد.

طراحی انواع مخزن اسید

از مهم ترین ویژگی ها در طراحی مخزن اسید می توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی اشاره نمود. این مخازن می بایست دارای گنجایش مناسبی باشند زیرا تنها می توان نصف مخزن را از اسید پر کرد و اگر بیش از نیمی از مخزن با اسید پر شود، خوردگی اسید بسیار بیشتر می گردد.

اسیدها هنگامی که در مخزن قرار بگیرند از خود یون هیدروژن آزاد کرده و به همین دلیل می بایست حدود ۵۰ درصد مخزن، خالی مانده تا حجم مناسبی در مواقع تولید گاز هیدروژن داشته باشد. طراحی انواع مخازن با توجه به نوع پروژه، حجم و نوع مواد شیمیایی، ساخت مخازن اسید صورت میپذیرد. ساخت و نصب مخازن با بکارگیری جدیدترین تکنولوژی و رعایت تمامی موارد ایمنی توسط گروه صنعتی پروتانک با ارائه مشاوره توسط تیم مهندسی، آمادگی خود را برای انجام پروژه ها اعلام می دارد.

اتصالات مخازن اسید در انواع گوناگون ساخت گروه صنعتی پروتانک
خرید و قیمت اتصالات مخازن اسید ساخت گروه صنعتی پروتانک

حجم مخزن اسید جهت نگهداری سیالات گوناگون

از دیگر نکات مهم در رابطه با خرید مخازن اسید، حجم اسید ذخیره شده است، اگر حجم اسید ذخیره شده در مخازن، بیش از ۵۰ درصد حجم مخازن باشد، میزان خورندگی و فشار وارد بر آن بیشتر می‌گردد. گروه صنعتی پروتانک با توجه به نگهداری و ذخیره انواع مواد شیمیایی از جنس‌های متفاوتی در طراحی و تولید مخازن اسید استفاده می‌کند.

به طور مثال مخازن HDPE را می‌توان برای تمامی غلظت‌های ماده اسید سولفوریک و دیگر اسیدهای خورنده مورد استفاده قرار داد اما نکته‌‌ای که در مورد آن وجود دارد این است که برای حجم زیر ۱۰۰۰۰ گالن توصیه می‌شود و برای حجم‌های بیش از ۱۰۰۰۰ گالن، مخازن استیل کربن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد مخازن اسید در حفظ و نگه داری مواد شیمیایی خورنده
کاربرد مخازن اسید در حفظ و نگه داری مواد شیمیایی خورنده ارائه شده توسط گروه صنعتی پروتانک

از دیگر نکات مهم در رابطه با خرید مخازن اسید، حجم اسید ذخیره شده است، اگر حجم اسید ذخیره شده در مخازن، بیش از ۵۰ درصد حجم مخازن باشد، میزان خورندگی و فشار وارد بر آن بیشتر می‌گردد. گروه صنعتی پروتانک با توجه به نگهداری و ذخیره انواع مواد شیمیایی از جنس‌های متفاوتی در طراحی و تولید مخازن اسید استفاده می‌کند.

سایر محصولات: لوله کاروگیت فاضلابی

مقاومت اتصالات مخزن اسید در برابر خوردگی

مورد دیگری که درباره مخازن اسید مطرح می‌شود مربوط به واشر، اتصالات و پیچ‌هایی است که در ساخت این مخازن به کار گرفته می شود، این اتصالات نیز می بایست در برابر اسید، مقاوم بوده و دچار خوردگی نشوند.

 • نصب پلکان خارجی و داخلی
 • نصب لوله ونت جهت هدایت گاز و بخار تولید شده درون مخازن اسید
 • نصب عدسی و لوله ورودی و خروجی با قطر و ارتفاع دلخواه
 • یک عدد انشعاب سر ریز سیال و چن مورد کف شور جهت شستشوی مخزن
 • نصب دیواره‌های جداکننده
 • پایه های نگهدارنده مخصوص (زمانی که مخزن به صورت غیر دفنی و افقی نگهداری شود.)
 • شیلنگ یا گیج آبنما وابسته به انتخاب مشتری
مخزن نگهداری اسید سولفوریک ساخت گروه صنعتی پروتانک
قیمت مخزن اسید سولفوریک جهت نگهداری اسید سولفوریک و دیگر مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

خاصیت خورندگی اسیدها

اسیدها در گروه خورنده‌ترین مواد شیمیایی دسته‌بندی می‌شوند و در صنایع مختلف کاربرد دارند، به دلیل ماهیت اکسیدکننده بودن آن‌ها، باید این مواد را ذخیره و به‌تدریج استفاده شود. با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت ذخیره مواد شیمیایی اسیدی، تهیه و خرید درست مخازن اسید حائز اهمیت می‌شود. برای مثال می‌توان اسید سولفوریک را ذکر کرد که دارای کاربردهای مختلفی از جمله پردازش مواد معدنی و شیمیایی، تصفیه پتروشیمی و تصفیه آب، نیاز به مخازنی مجزا دارند و نسبت به مخازن هیدروکلریک اسید متفاوت است.

مخازن اسید در تصفیه صنایع پتروشیمی
مخازن اسید در تصفیه صنایع پتروشیمی

عمر مفید مخازن اسید

مواد شیمیایی اسیدی به تدریج با گذشت زمان می توانند به دیواره های مخازن فایبرگلاس آسیب وارد کرده و عمر مفید آن را کاهش دهند. در نهایت روکش رزینی که به عنوان روکش ثانویه داخلی در مخازن اسید به کار رفته بود دچار خوردگی شده و مواد شیمیایی می توانند به بخش ساختاری مخازن نفوذ پیدا کنند. تعمیر مخازن اسید و همچنین مخازن FRP نیز زمانبر است، زیرا باید بررسی شود که دقیقا کدام رشته ها در طی تماس با مواد شیمیایی از بین رفته اند.

تشکیل پلی اتیلن خطی جهت ساخت مخازن

زمانی که یک رزین ترموپلاستیک در حال گرم شدن و تبدیل به پلاستیک مایع است، پلی اتیلن خطی ایجاد می گردد. بدین ترتیب پلاستیک سخت شده و در سطح پلی اتیلن با چگالی بالا پخش می گردد. توجه داشته باشید که پلی اتیلن خطی گزینه بسیار مناسبی از نظر قیمتی بوده و همچنین برای ذخیره سازی انواع مواد شیمیایی غیر خورنده می توان به راحتی از آن استفاده کرد.

مخزن اسید سولفوریک افقی فایبرگلاس
قیمت مخزن اسید سولفوریک فایبرگلاس نگه دارنده مواد اسیدی ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک

انتخاب مناسب جنس مخازن اسید

توجه داشته باشید که جنس مخازن بستگی به نوع اسید، دما، حجم و غلظت آن دارد. به طور مثال مخزن مناسب برای نگهداری اسید سولفوریک بهتر است از نوع استیل یا استیل کربن باشد تا مقاومت بالاتری در برابر خوردگی این نوع از اسیدها داشته باشد. در هنگام انتخاب جنس مخازن، لازم است که درک مناسبی از خصوصیات شیمیایی مواد برای ذخیره سازی داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع از مخازن را برای آن تهیه نمایید.

مخازن فولاد ضد زنگ

این نوع از مخازن اسیدی از جنس استنلس استیل بوده و برای مواردی که فشار، حجم و یا دمای بالا باشد، کاربرد دارد. مخازن فولاد ضد زنگ (مخازن فلزی) محبوب در صنایع بوده و دلیل انتخاب مخازن فولادی در برخی از کارخانه ها صرفا به دلیل شهرت آن می باشد که باید توجه داشت که برای هر نوع مواد شیمیایی مناسب نیست. از جمله معایب این نوع از مخازن اسید می توان به قیمت بالای آن اشاره نمود، این مخازن ضد زنگ بوده و دارای دوام بالایی هستند و امکان ایجاد خوردگی توسط اسیدها در آن ها بسیار پایین است.

مخزن اسید نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن اسید نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

برای افزایش مقاومت مخازن در برابر اسیدها بهتر است از یک لایه روکش نیز استفاده نمود. لازم به ذکر است که این نوع از مخازن دارای وزن بالایی بوده و نقل و انتقال آن دشوار می باشد.

مخزن ضد اسید فایبرگلاس

مخازن پلاستیکی تقویت شده با FRP از یک لایه رزین شیمیایی که در قسمت داخلی مخزن قرار گرفته و یک لایه از الیاف شیشه خرد شده و رزین طراحی و تولید می‌شوند. بسیاری از صنایع، این مخازن را برای پروژه‌هایی تهیه می‌کنند که مخازن FRP به تنهایی و بدون روکش، پاسخگوی آنان نباشد. در قسمت‌های بعدی این مقاله به بیان عوامل مؤثر در انتخاب مخازن اسید می پردازیم.

مخزن اسید سولفوریک عمودی نگه دارنده مواد اسیدی
مخزن پلی اتیلن عمودی نگه دارنده مواد شیمیایی خورنده ساخته شده توسط گروه مهندسین پروتانک

انواع شکل‌های مخزن ضد اسید

پس از انتخاب مواد شیمیایی برای ذخیره سازی، نیاز است که از طراحی مناسبی برای مخازن اسید کمک بگیرید. گروه صنعتی پروتانک در ادامه به معرفی موارد پرکاربرد این مخازن در صنایع مختلف می‌پردازد:

مخازن افقی

برای اماکنی که فضای کف در دسترس باشد و همچنین محدودیت برای ارتفاع مخازن اسید وجود داشته باشد، استفاده از مخازن افقی، انتخاب بسیار مناسبی است.

مخازن عمودی

دارای حالت ایستاده بوده که باید نصب و مهار آن با دقت بالایی صورت بپذیرد تا دچار جا به جایی نشود.

مخزن اسید سولفوریک قیفی نگه دارنده مواد اسیدی
مخزن قیفی (مخروطی شکل) با ویژگی تخلیه کامل مواد ارائه شده توسط گروه صنعتی پروتانک

مخازن قیفی

این نوع از مخازن اسید برای آن دسته از مواد شیمیایی کاربردی است که باید تخلیه کامل مواد انجام شود. ذخیره مواد و یا مصالح با وزن زیاد در مخازن قائم بسیار دشوار بوده و به همین دلیل از مخازن مخروطی یا قیفی استفاده می کنند. این مخازن برای نگهداری از غلات و یا خوراک دام گزینه بسیار مناسبی هستند.

مخازن مکعبی

این نوع از مخازن برای نگهداری از انواع مواد شیمیایی به کار می رود اما بهتر است قبل از استفاده، از جنس مخزن و همچنین نوع ماده شیمیایی و شدت خورندگی آن اطمینان حاصل نمایید.

مخزن مکعبی پلی اتیلن ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن اسید سولفوریک مکعبی پلی اتیلن جهت حفظ و نگهداری مواد شیمیایی اسیدی

مخازن شیب‌دار

طراحی مخازن شیب‌دار به‌صورتی است که اجازه می‌دهد مواد سنگین مانند لجن، چربی، روغن و گریس به‌راحتی و به‌صورت کامل تخلیه شوند. این مخازن نیازی به تمیز کردن ندارند زیرا تمامی محتویات درون مخزن خالی می‌شود.
مخازن اسید شیب‌دار، طراحی نوآورانه‌ای دارد و نسبت به مخازن مخروطی دارای دردسر کمتری هستند.

نصب مخازن شیب‌دار

برای نصب این مخازن لازم است فضای عمودی کافی در دسترس داشته باشید. برای استفاده از این مخازن لازم است نکات ایمنی را رعایت کنید و ممکن است کمی هزینه‌های جانبی را افزایش دهد. مخازن شیب‌دار در مقابل تنش از مقاومت بالایی برخوردارند. به‌دلیل عدم وجود اتصالات خطرات مربوط به نشت یا ترک در آن وجود ندارد.

قیمت و ساخت مخزن اسید سولفوریک پلی پروپیلن جهت نگه داری مواد شیمیایی
مخزن اسید سولفوریک پلی پروپیلن جهت نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

مزایای مخازن اسید دوجداره پلی پروپیلنی

این نوع از مخازن برای تمامی مصارف و نگهداری اسیدهای گوناگون مناسب است و باید در استفاده از آن از مهار کننده استفاده کنید. گروه صنعتی پروتانک از قطعه بتنی بزرگی به‌منظور محافظت مخزن پلی پروپیلنی در برابر مواد شیمیایی استفاده می‌کند. استفاده از این روکش‌ها دارای هزینه زیاد و میزان مصرف بتن در آن نیز بالاست. این نوع از مخازن نمی‌توانند مانع از آسیب جانی و مالی شوند و لازم است مهارکننده مناسبی را برای آن در نظر گرفت.

مخزن اسید جهت نگهداری موادی شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن اسید سولفوریک فلزی جهت نگهداری انواع مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

مواد مورداستفاده در ساخت مخزن اسید

در ساخت مخازن اسید برای پروپیونیک اسید از فلزاتی مانند آهن گالوانیزه، مس، استیل، قلع و روی نباید استفاده کرد. مخازن اسید باید دارای تهویه مناسب باشند. میزان جذب رطوبت در محیط نیز پایین باشد. اگر دمای محیط پایین باشد می‌توان دمای مخازن را بالاتر برد. در غیر این صورت به‌خاطر غلظت پایین و نقطه انجماد ۱۵- درجه، استفاده از آن توصیه نمی‌شود. گروه صنعتی پروتانک تأمین‌کننده انواع مخازن اسید در ایران است. با ثبت سفارش خود می‌توانید از خدماتی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین هزینه استفاده کنید. برای اطلاع قیمت مخزن اسید سولفوریک با کارشناسان شرکت پروتانک تماس حاصل نمایید.

طراحی و ساخت مخزن اسید سولفوریک نگهداری مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
قیمت مخزن اسید سولفوریک جهت نگهداری مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک

ویژگی‌های شیمیایی موجود در مواد اسیدی

اسید به مولکول یا یونی اطلاق می‌شود که توانایی از دست دادن پروتون یا H+ را دارد. هم‌چنین قادر به تشکیل پیوند کووالانسی است. اسیدها زمانی که از خود یون هیدروژن را آزاد می‌کنند، H3O+ تولید می‌شود که باعث بروز خوردگی می‌شود. میزان ایجاد خوردگی به غلظت آن بستگی دارد. pH اسیدها کمتر از ۷ و هر چه میزان pH کمتر باشد. خوردگی بیشتر ایجاد می‌کند.

کاربرد اسیدهای گوناگون

اسیدها کاربرد زیادی دارد. از جمله می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

اسید هیدروکلریک: محلولی که در معده وجود دارد و باعث فعال شدن آنزیم گوارشی می‌شود.

اسید استیک: محلول بسیار رقیق این اسید سرکه را به‌وجود می‌آورد.

اسید سولفوریک: در باتری ماشین به کار می‌رود.

اسید سیتریک: در مرکبات وجود دارد.

مخزن اسید سولفوریک
مخزن اسید سولفوریک

اسیدها بر حسب غلظت می‌توانند اسیدهای قوی یا ضعیف باشند. میزان خوردگی ایجاد شده در آن‌ها متفاوت است. به‌عنوان مثال اسید سولفوریک قوی‌تر از اسید استیک است. اما اسید استیک ۱۷ مولار بسیار خورنده‌تر از اسید سولفوریک ۰.۰۱ مولار است. نوعی از اسیدها نیز به نام اسید لوئیس شناخته می‌شود.

مخزن اسید جهت نگهداری موادی شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
قیمت مخزن اسید سولفوریک جهت نگهداری موادی شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

اسید لوئیس یک ترکیب شیمیایی است که جفت الکترونی را به‌صورت مستقیم یا آزاد کردن پروتون می‌پذیرد. کلرید هیدروژن، اسید استیک و مابقی اسیدهای لوری-برونستد که توانایی تشکیل پیوند کووالانسی با جفت الکترونی را ندارند. در گروه اسیدهای لوئیس قرار نمی‌گیرند.

6 دیدگاه دربارهٔ «مخزن اسید»

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام روزتون بخیر
   مخازن اسید گروه صنعتی پروتانک برای طیف وسیعی از مواد شیمیایی خورنده استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم مخزن نگهداری اسید پلی پروپیلنی رو برای خرید انتخاب کنید، چرا که در حال حاضر به دلیل اثبات تاثیر مواد شیمیایی اسیدی به روی مخازن پلی اتیلن، تولید کنندگان دست به ساخت مخازن پلی پروپیلن دوجداره زده اند، زیرا در صورت خشک و شکننده بودن پلی اتیلن، با پوشش خارجی مخازن پلی پروپیلن، به واسطه فاصله ۶ سانتی متری هیچ نوع خطری مخازن نگهداری مواد شیمیایی اسیدی را تهدید نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاره می توانید با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک به شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس حاصل فرمایید.

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام وقت بخیر
   اتصالات مخازن اسید از لوله های ورودی و خروجی، پلکان داخلی و خارجی در صورت خواسته کارفرما، انشعاب سرریز، چند مورد کف شور یا در تخلیه سیالات و شستشوی مخزن در صورت نیاز، پایه های نگهدارنده در صورت نصب به صورت افقی، گیج آبنما از نوع شلنگی و یا شیشه ای به درخواست مشتری، دیواره های جدا کننده مخصوص زمان قرار گیری مخزن به روی تریلی، لوله ونت هدایت گازها جهت خارج شدن بخارهای تولید شده در مخزن اسید و… هستند که بنا به خواست مشتری نصب و اجرا می گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک با شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس بگیرید.

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام وقت بخیر
   از پرکاربردترین موادی که در ساخت مخازن اسید مورد استفاده قرار میگیرند، می توان به پلی پروپیلن، پلی اتیلن، استیل (فولاد) و فایبر گلاس اشاره کرد. مخازن اسید پلی پروپیلن ساخته شده از بهترین متریال موجود در بازار جهت ذخیره‌سازی انواع مواد شیمیایی خطرناک مورد استفاده قرار می گیرند. جهت مشاوره با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک و خرید مخازن GRP می توانید با شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top