5/5 - (3 امتیاز)

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی که با نام فیلتر کربن فعال شناخته می‌شود، یک روش رایج در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب است که بر اساس جذب کربن فعال مواد آلی در آب است. در این روش بستر کربن فعال مورد استفاده قرار می گیرد تا با استفاده از فرایند جذب، ناخالصی های یک مایع مانند آب را حذف و خارج کرد. اساس کار در فیلتر نوع کربنی بر حسب جذب انجام می‌گیرد. با استفاده از این فرآیند، آلاینده‌های مایعات و یا گازها به وسیله حفره‌های موجود در فیلتر به دام انداخته می شود تا در پایان این فرآیند، سیال به دست آمده درصد کمتری از آلاینده‌ها را دارا باشد. فیلترهای کربن فعال به طور گسترده‌ای در سیستم‌های تصفیه آب مسکونی، استخرها و حتی تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلتر کربنی کدورت، بو و طعم را از آب حذف می‌کند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک تصفیه آب با فیلتر کربن، کاربرد، مزایا، معایب، قیمت فیلتر کربن (کربن فعال) و طراحی و ساخت فیلتر کربن فعال با گروه صنعتی پروتانک همراه باشید.

قیمت شیر فیلتر کربنی ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

شیر فیلتر کربنیسایزقیمت (تومان)
قیمت شیر فیلتر کربنی اتوماتیک27,644,000
قیمت شیر فیلتر کربنی اتوماتیک12,640,000
قیمت شیر فیلتر کربنی اتوماتیک3/41,932,000
قیمت شیر فیلتر کربنی دستی22,280,000

قیمت کربن اکتیو ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

کربن اکتیوقیمت (تومان)
قیمت کربن اکتیو جاکوبی108,000
فهرست مطالب

فیلتر کربنی چیست؟

همان‌طور که از نام فیلتر کربنی (Carbon filter) مشخص است، این روش برای فیلتراسیون و تصفیه آب به‌کار گرفته می‌شود. بسترهای موجود در این فیلترها از گرانول‌های کربنی ساخته شده است. تخلل این بسترها بسیار زیاد است و این ویژگی موجب افزایش سطح جذب می‌شود و در نتیجه میزان جذب آلاینده‌ها افزایش می‌یابد. کاربرد این نوع از فیلتر در تصفیه آب، فیلتر هوا و فراوری گاز صنعتی بسیار است. معمولاً با استفاده از دستگاه فیلتر کربنی و نصب آن در مخازن، سیلوکسان‌ها و سولفید هیدروژن از بیوگاز را حذف می‌کنند.

از انواع دیگر این فیلتر که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به فیلتر یخچال، فیلترهای سیگار، تصفیه نیشکر و ماسک‌های تنفسی نیز اشاره کرد. در تصفیه آب به وسیله این فیلتر، زغال اکتیو برای حذف و از بین بردن آلاینده‌هایی مانند کلر، ذرات رسوب مانند، ترکیبات آلی فرار (VOC) و هم‌چنین برای از بین بردن طعم و بو مؤثر است.

فیلتر کربنی فعال چیست و در چه صنایعی کاربرد دارد؟

activated carbon یا همان فیلتر کربن اکتیو چیست؟ در پاسخ به این سؤال بهتر است بدانید که فیلترکربن اکتیو (فعال) همان زغال فعال است. از این فیلتر برای حذف آلاینده‌های گازی و مایع از جمله ترکیبات آلی فرار، بوهای ناخوشایند، فرمالدهید، دی اکسید کربن، نیتروژن دی اکسید استفاده می‌شود. هم‌چنین دستگاه تصفیه آب برای حذف آلاینده‌های شیمیایی مانند کلر، بنزن، رادون، سرب و برخی فلزات سنگین، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

البته باید بدانید که این فیلتر برای حذف مواد معدنی، نمک‌ها و مواد معدنی محلول در بدن به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. به‌طور معمول با استفاده از این فیلتر می‌توان اقدام به حذف ذرات به اندازه ۰/۵ تا ۵۰ میکرومتر کرد. نکته مورد توجه در مورد این فیلتر، قابلیت احیای فیلتر کربنی فعال، پس از دست رفتن خاصیت کربن در آن است.

مواد آلی با ساختار کربنی، در مایعاتی مانند آب، بر کیفیت آن اثر منفی می‌گذارند، موجب کدورت آن می‌شود و طعم و بوی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این صورت فیلتر کربن فعال که در واکنش با مواد آلی بسیار فعال است، مواد آلی را جذب می‌کند و موجب حذف آن‌ها می‌شود.

طراحی و ساخت دستگاه فیلتر کربن فعال هوا

به هنگام ساخت فیلترکربن فعال هوا و طراحی آن باید به نکاتی توجه داشت که از اهمیت بسیاری برخوردارند:

قیمت فیلتر کربنی فعال ساخت گروه پروتانک
 • شناخت دبی ورودی به واحد
 • آگاهی از مقدار ترکیبات آلی در سیال ورودی
 • دانستن نوع مصرف‌کننده آب خروجی دستگاه
 • نوع کربن فعال
 • دانستن زمان تماس آب ورودی با بستر کربن
 • تعداد دفعات احیا و روش احیا
 • انتخاب اندازه و فرم مخصوص مناسب کربن فعال

ساختار فیلتر کربنی FRP

به‌طور کلی در ساختار فیلترهای کربنی از یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی استفاده می‌شود. بدنه دستگاه‌های فیلتر از نوع کربنی، اغلب ساخته شده از استیل، carbon filter با رنگ اپوکسی و یا FRP است. کارکرد این filter به‌طور کلی و بدون در نظر گرفتن انواع آن به این صورت است که به‌وسیله شیر ورودی آب وارد مخزن پلی پروپیلنی یا مخزن grp فیلتر و از لایه‌های کربنی عبور داده می‌شود تا مواد آلی موجود در آن از بین رود.

مهم‌ترین قسمت در این فیلترها سیلیس است که آب به هنگام عبور از آن مواد جامد را نیز از دست می‌دهد و در آخر آب زلال شیر خروجی به بیرون از مخزن انتقال داده می‌شود.

قیمت و خرید فیلتر کربنی فعال ساخت پروتانک
در ساختار فیلترهای کربنی از یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی استفاده می‌شود.

کاربرد فیلتر کربن اکتیو صنعتی

دستگاه‌های carbon filter، در موارد بسیاری کاربرد دارند. کاربرد فیلتر کربن صنعتی بسیار بیشتر از موارد دیگر است. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره شده است:

 • تولیدات دارویی و درمان مسمومیت
 • دستگاه‌های پزشکی
 • فیلتر گل‌خانه 
 • پاک‌سازی و تصفیه خاک
 • فیلترکربنی هوا        
 • تولید مواد غذایی و آشامیدنی
 • بازیافت طلا
 • محصولات صنعت خودروسازی

مکانیزم علمی فیلتر کربنی و فرایند از بین بردن مواد آلی

در این فیلتر پروسه از بین بردن مواد آلی موجود در آب در دو مرحله یعنی در ابتدا توسط گرانول‌های این فیلتر جذب و سپس جداسازی ناخالصی‌ها انجام می‌شود. فرایند جذب مواد آلی بر اساس انرژی نامتقارن بین اتم‌ها صورت می‌گیرد. از آن‌جایی که میان اتم‌های سطحی و اتم‌های سطح درونی انرژی نامتوازن وجود دارد. برای توازن انرژی، کربن ناخالصی‌ها را جذب می‌کند و مکانیزم بعدی، کاهش قدرت کاتالیزوری آب است.

ساختار کربن فعال مورد استفاده در فیلتر‌ کربن

کربن فعال استفاده شده در فیلترها، از کربن فعال دانه‌ای است که موجود در زغال سنگ نارس، زغال چوب و پوست گردو است. این ماده با استفاده از ترکیب قیر با زغال سنگ به‌دست می‌آید و در موارد صنعتی به‌کار برده می‌شود.

انواع کربن فعال قابل استفاده در فیلتر کربنی

زغال مورد استفاده در فیلترهای کربن فعال
 • کربن فعال دانه‌ای: این نوع که با نام‌های فیلتر کربن گرانول یا فیلتر کربن شنی نیز شناخته می‌شود، برای تصفیه آلاینده‌هایی با دانه‌های بسیار کوچک کربنی به کار گرفته می‌شود که راندمان بسیار کمی نیز دارا است.
 • کربن فعال پودری: دراین نوع فیلتر فعال پودری یا PAC سطح تماس با سیال و توانایی جذب آلاینده‌ها نسبت به سایر سیال بیشتر است. در این نمونه به‌علت داشتن قدرت جذب، اندازه ریز ذرات در حذف مواد معلق بسیار خوب عمل می‌کند.
روند تولید فیلتر کربن فعال (carbon filter)

carbon filter در قالب مخازن فلزی تحت فشار تولید می‌شود که عمل تصفیه فرآیند فیلتراسیون انجام می‌دهد. روی بستر این فیلترها لایه‌ای از کربن اکتیو قرار می‌گیرد و در زیر بستر، نازل‌ها وجود دارند که نهایت سیال از آن عبور می‌کند. آب توسط ورودی وارد دستگاه شده و سپس ناخالصی‌ها، کدورت و کلر آزاد از آب گرفته می‌شود.

قیمت فیلترکربن فعال‌ شرکت پروتانک

در حین خرید فیلترهای‌کربنی موردی که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، قیمت فیلتر کربنی آب، قیمت کربن بوگیر و یا قیمت سایر فیلترهای‌ کربنی است. به‌طور کلی چند فاکتور مهم در تعیین قیمت این دستگاه وجود دارد که به‌صورت زیراند:

 • برند تولیدکننده آن
 • سایز فیلترهای کربنی
 • مدل فیلتر
 • جنس بدنه فیلتر
 • مقدار کربن و درجه خلوص کربن اکتیو
 • بر اساس ظرفیت

جهت خرید و اطلاع از قیمت فیلترهای کربن فعال، با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردها و قیمت مقرون به‌صرفه و مناسب توسط تیم مهندسی پروتانک، می‌توانید با کارشناسان فروش پروتانک با شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس حاصل فرمایید و محصولی با نهایت کارایی را خریداری نمایید.

قیمت فیلتر کربنی تصفیه آب ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
فیلتر زغال اکتیو برای حذف و از بین بردن آلاینده‌هایی مانند کلر، ذرات رسوب مانند، ترکیبات آلی فرار (VOC) و… کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top