فیلتر کربنی

5/5 - (3 امتیاز)
مخزن فیلتر و شیرآلات | ۳۰ /۰۲ /۱۴۰۱
شرح محصولسایز/ ابعاد(اینچ)قیمت (تومان)
مخازن فیلتر FRP14 *651,800,000
مخازن فیلتر FRP16*652,244,000
مخازن فیلتر FRP18*653,300,000
مخازن فیلتر FRP21*624,380,000
مخازن فیلتر FRP24*726,780,000
شیرآلات اتوماتیک27,644,000
شیرآلات اتوماتیک12,640,000
شیرآلات اتوماتیک3/41,932,000
شیرالات دستی22,280,000
شیرآلات سختیگیراتوماتیک28,580,000
شیرآلات سختیگیراتوماتیک13,480,000
شیرآلات سختیگیر دستی21,956,000
شیرآلات سختیگیر دستی1672,000
شیرآلات سختیگیر دستی3/4300,000
سیلیس1-3 mm3,000
سیلیس4-7 mm3,240
سیلیس8-12 mm3,120
کربنجاکوبی132,000

فیلتر کربنی

فیلتر کربنی که با نام فیلتر کربن فعال شناخته می‌شود، یک روش رایج در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب است که بر اساس جذب کربن فعال مواد آلی در آب است. در این روش بستر کربن فعال مورد استفاده قرار می گیرد تا با استفاده از فرایند جذب، ناخالصی های یک مایع مانند آب را حذف و خارج کرد. اساس کار در فیلتر نوع کربنی بر حسب جذب انجام می‌گیرد. با استفاده از این فرآیند، آلاینده‌های مایعات و یا گازها به وسیله حفره‌های موجود در فیلتر به دام انداخته می شود تا در پایان این فرآیند، سیال به دست آمده درصد کمتری از آلاینده‌ها را دارا باشد. فیلترهای کربن فعال به طور گسترده‌ای در سیستم‌های تصفیه آب مسکونی، استخرها و حتی تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلتر کربنی کدورت، بو و طعم را از آب حذف می‌کند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک تصفیه آب با فیلتر کربن، کاربرد، مزایا، معایب، قیمت فیلتر کربن (کربن فعال) و طراحی و ساخت فیلتر کربن فعال با گروه صنعتی پروتانک همراه باشید.
فهرست مطالب

فیلتر کربنی چیست؟

همان طور که از نام فیلتر کربنی (Carbon filter) مشخص است، این روش برای فیلتراسیون و تصفیه آب به کار گرفته می‌شود. بسترهای موجود در این فیلترها ساخته شده از گرانول‌های کربنی است. این بسترها بسیار متخلخل بوده که این ویژگی موجب افزایش سطح جذب شده و در نتیجه میزان جذب آلاینده‌ها بسیار افزایش می‌یابد. کاربرد این نوع از فیلتر در تصفیه آب، فیلتر هوا و فرآوری گاز صنعتی بسیار است. معمولا با استفاده از دستگاه فیلتر کربنی و نصب آن در مخازن، سیلوکسان‌ها و سولفید هیدروژن از بیوگاز را حذف می‌کنند.

از انواع دیگر این filter که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به فیلتر کربن فعال یخچال، فیلترهای سیگار، تصفیه نیشکر و ماسک‌های تنفسی نیز اشاره کرد. در تصفیه آب به وسیله این فیلتر، زغال اکتیو برای حذف و از بین بردن آلاینده‌هایی مانند کلر، ذرات رسوب مانند، ترکیبات آلی فرار (VOC) و همچنین برای از بین بردن طعم و بو موثر واقع می‌شود.

فیلترکربنی فعال چیست و در چه صنایعی کاربرد دارد؟

activated carbon یا همان فیلتر کربن اکتیو چیست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است اطلاع داشته باشید که فیلترکربن اکتیو (فعال) همان زغال فعال است. از این فیلتر برای حذف آلاینده‌های گازی و یا مایع از جمله ترکیبات آلی فرّار، بوهای ناخوشایند، فرمالدهید، دی اکسید کربن، نیتروژن دی اکسید استفاده می شود. همچنین در دستگاه تصفیه آب برای حذف  آلاینده‌های شیمیایی مانند کلر، بنزن، رادون، سرب  و برخی فلزات سنگین، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته باید بدانید که این فیلتر برای حذف مواد معدنی، نمک‌ها و مواد معدنی محلول در بدن به هیچ وجه مناسب و موثر نیست. به طور معمول با استفاده از فیلترکربنی می‌توان اقدام به حذف ذرات به اندازه  ۰/۵ تا ۵۰ میکرومتر کرد. نکته جالبی که مورد توجه بسیاری قرار گرفته، قابلیت احیای فیلتر کربنی فعال پس از دست رفتن خاصیت carbon در آن است.

مواد آلی که از ساختار کربنی برخوردارند، در مایعاتی مانند آب، موجب تاثیرگذاری منفی بر آب شده و کیفیت آن را بسیار کاهش می‌دهند و موجب کدورت آن شده و طعم و بوی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این صورت فیلتر کربن فعال که در واکنش با مواد آلی بسیار فعال است با عمل جذب، مواد آلی را جذب نموده و موجب حذف آن‌ها می‌شود.

طراحی و ساخت دستگاه فیلتر کربن فعال هوا

به هنگام ساخت فیلترکربن فعال هوا و یا طراحی فیلتر کربنی باید به نکاتی توجه داشت که از اهمیت بسیاری برخوردارند:

قیمت فیلتر کربنی فعال ساخت گروه پروتانک
 • شناخت دبی ورودی به واحد
 • آگاهی از مقدار ترکیبات آلی در سیال ورودی
 • دانستن نوع مصرف کننده آب خروجی دستگاه
 • نوع کربن فعال
 • دانستن زمان تماس آب ورودی با بستر کربن
 • تعداد دفعات احیا و روش احیا
 • انتخاب اندازه و فرم مخصوص مناسب کربن فعال

ساختار فیلتر کربنی FRP

به طور کلی در ساختار فیلترهای کربنی از یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی استفاده می‌شود. بدنه دستگاه‌های فیلتر از نوع کربنی، اغلب ساخته شده از استیل، carbon filter با رنگ اپوکسی و یا FRP می‌باشد. کارکرد این filter به طور کلی و بدون در نظر گرفتن انواع آن به این صورت می باشد که به وسیله شیر ورودی آب وارد مخزن پلی پروپیلنی یا مخزن grp فیلتر شده و از لایه‌های کربنی عبور داده می‌شود تا مواد آلی موجود در آن از بین رود.

مهم ترین قسمت در این فیلترها سیلیس می‌باشد که آب به هنگام عبور از آن مواد جامد را نیز از دست می‌دهد و در آخر آب زلال شیر خروجی به بیرون از مخزن انتقال داده می‌شود.

قیمت و خرید فیلتر کربنی فعال ساخت پروتانک
در ساختار فیلترهای کربنی از یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی استفاده می‌شود.

کاربرد فیلتر کربن اکتیو صنعتی

دستگاه‌های carbon filter، در موارد بسیاری کاربرد دارند. کاربرد فیلتر کربن صنعتی بسیار بیشتر از موارد دیگر است. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره شده است:

 • تولیدات دارویی و درمان مسمومیت
 • دستگاه های پزشکی
 • carbon filter گلخانه 
 • پاکسازی و تصفیه خاک
 • فیلترکربنی هوا        
 • تولید مواد غذایی و آشامیدنی
 • بازیافت طلا
 • محصولات صنعت خودروسازی

مکانیزم علمی فیلتر کربن اکتیو و فرآیند از بین بردن مواد آلی

در carbon filter پروسه از بین بردن مواد آلی موجود در آب در دو مرحله یعنی در ابتدا توسط گرانول‌های فیلتر اکتیو جذب شده و سپس جداسازی ناخالصی‌ها انجام می‌شود. فرآیند جذب مواد آلی بر اساس انرژی نامتقارن بین اتم‌ها صورت می‌گیرد. از آنجایی که میان اتم‌های سطحی و اتم‌های سطح درونی انرژی نامتوازن وجود دارد. برای توازن انرژی، کربن ناخالصی‌ها را جذب می‌کند و مکانیزم بعدی، کاهش قدرت کاتالیزوری آب است.

ساختار کربن فعال مورد استفاده در فیلتر‌کربی

کربن فعال استفاده شده در فیلترها، از کربن فعال دانه‌ای است که موجود در زغال سنگ نارس، زغال چوب و پوست گردو است. این ماده با استفاده از ترکیب قیر با زغال سنگ طی در مصارف صنعتی بدست آورده می‌شود.

انواع کربن فعال قابل استفاده در فیلتر کربنی

زغال مورد استفاده در فیلتر های کربن فعال
 • کربن فعال دانه‌ای: این نوع که با نام‌های فیلتر کربن گرانول یا فیلتر کربن شنی نیز شناخته می‌شود، برای تصفیه آلاینده‌هایی با دانه‌های بسیار کوچک کربنی به کار گرفته می‌شود که راندمان بسیار کمی نیز دارا است.
 • کربن فعال پودری: دراین نوع فیلتر فعال پودری یا PAC سطح تماس با سیال و توانایی جذب آلاینده‌ها نسبت به سایر سیال بیشتر است. در این نمونه به علت داشتن قدرت جذب، اندازه ریز ذرات در حذف مواد معلق بسیار خوب عمل می‌کند.
روند تولید فیلتر کربن فعال (carbon filter)

carbon filter در قالب مخازن فلزی تحت فشار تولید می‌شود که عمل تصفیه فرآیند فیلتراسیون انجام می‌دهد. روی بستر این فیلترها لایه‌ای از کربن اکتیو قرار می‌گیرد و در زیر بستر، نازل‌ها وجود دارند که نهایت سیال از آن عبور می‌کند. آب توسط ورودی وارد دستگاه شده و سپس ناخالصی‌ها، کدورت و کلر آزاد از آب گرفته می‌شود.

قیمت فیلتر کربن و فیلترکربن فعال‌ شرکت پرو تانک

در حین خرید فیلترهای‌کربنی موردی که بسیار مورد توجه قرار میگیرد، قیمت فیلتر کربنی آب، قیمت کربن بوگیر و یا قیمت سایر فیلترهای‌کربنی است. به طور کلی چند فاکتور مهم در تعیین قیمت این دستگاه وجود دارد که به صورت زیر اند:

 • برند تولیدکننده آن
 • سایز فیلترهای کربنی
 • مدل فیلتر
 • جنس بدنه فیلتر
 • مقدار کربن و درجه خلوص کربن اکتیو
 • بر اساس ظرفیت

جهت خرید و اطلاع از قیمت فیلترهای کربن فعال، با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردها و قیمت مقرون به صرفه و مناسب توسط تیم مهندسی پرو تانک، می‌توانید با کارشناسان فروش پرو تانک با شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس حاصل نمایید و محصولی با نهایت کارایی را خریداری نمایید.

قیمت فیلتر کربنی تصفیه آب ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
فیلتر زغال اکتیو برای حذف و از بین بردن آلاینده هایی مانند کلر، ذرات رسوب مانند، ترکیبات آلی فرار (VOC) و… کاربرد دارد.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top