مخزن نگهداری مواد شیمیایی

برای ذخیره مواد شیمیایی لازم است که از مخازن مخصوص برای نگهداری مواد اسیدی و شیمیایی استفاده نمایید. مخازن نگهداری مواد شیمیایی در صنایع مختلفی کاربرد دارند. منبع نگهداری مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، مواد نگهدارنده و حساسیت پروسه، مواد تشکیل دهنده و... دارای دسته بندی‌های مختلفی هستند و در انواع دوجداره، روباز، عمودی، افقی و شیب‌دار طراحی و تولید می‌شوند. قبل از تعیین اندازه مخازن مواد شیمیایی، نوع مواد سازنده مخزن اسید، تعیین مکانی برای جایگذاری آن، نوع ماده شیمیایی و غلظت آن را به صورت دقیق مشخص کنید. زیرا هر مخزن برای تمامی مواد شیمیایی کاربرد ندارد. شناخت انواع مخازن به شما کمک می‌کند تا بتوانید با توجه به نوع صنعت و شکل آن، انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست مطالب

در صورت انتخاب نادرست مخازن نگهداری مواد شیمیایی سبب به هدر رفتن منابع مالی و محیط زیستی می‌شوید. چرا که مخزن پس از گذشت زمان، کاربرد اولیه را نداشته و دچار سوراخ و یا نشتی می‌شود و مواد شیمیایی آن به بیرون می‌ریزد و آلودگی به وجود می‌آورد.

نحوه انتخاب و خرید مخزن نگهداری مواد شیمیایی

اولین گام برای تهیه مخازن نگهداری، مشخص کردن نوع ماده‌ای است که می‌خواهید درون مخازن ذخیره کنید. سپس به بررسی فاکتورهای دیگر برای تهیه این مخازن بپردازید. مورد بعدی که هنگام تهیه مخزن نگهداری مواد شیمیایی باید به آن توجه داشت، توجه به ماده و متریال سازنده آن می‌باشد.

قیمت و خرید مخزن نگهداری مواد شیمیایی
برای ذخیره مواد شیمیایی لازم است که از مخازن مخصوص برای نگهداری مواد اسیدی و شیمیایی استفاده نمایید.

تعیین نوع ماده سازنده تانکر نگهداری مواد شیمیایی به نوع ماده‌ای که می‌‌خواهید در آن ذخیره کنید، باز می‌گردد. در واقع جنس بدنه منبع، میزان مقاوت آن را در برابر ماده شیمیایی مشخص می‌کند. پس از آن باید به حجم مصرفی مواد شیمیایی توجه نمایید. مهم است که می‌خواهید چه حجمی از مواد شیمیایی را داخل مخزن ذخیره مواد شیمیایی نگهداری کنید. البته در هنگام تعیین سایز مخازن نگهداری مواد شیمیایی، باید به محل نگهداری آن نیز توجه داشته باشید.

ممکن است سقف محیطی که مخزن در آن قرار می‌گیرد، کوتاه باشد و پاسخگوی نیاز شما نباشد. انتخاب نوع مواد شیمیایی و توجه به ویژگی‌های این مواد از این جهت اهمیت دارد که مخزن اسید باید به گونه‌ای باشد تا بتواند حالت ایده‌آل نگهداری مواد شیمیایی را حفظ کند.

به طور مثال هیدروژن پراکسید به سرعت تبخیر می‌گردد و به شدت اکسید‌کننده فلزات است. بنابراین مخزن آن باید دارای اتصالات ضد اسید محکم باشد تا از بیرون رفتن بخار جلوگیری کند. همچنین مخزن ذخیره اسید سولفوریک و اتصالات آن به هیچ وجه از جنس فلز نباشد. ممکن است برخی از مواد نیاز به شرایط نگهداری در دمای بالا و یا دمای پایین و یا نیازمند حضور در محیط باز و یا فضای بسته باشند. رعایت هر کدام از این موارد، نیازمند استفاده از نوع خاصی از مخزن می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

قیمت مخازن نگهداری مواد شیمیایی
مخازن نگهداری برای ذخیره کوتاه مدت و یا طولانی مدت مواد شیمیایی به کار می‌رود.

کاربرد منبع ذخیره مواد اسیدی و شیمیایی

مخازن نگهداری برای ذخیره کوتاه مدت و یا طولانی مدت مواد شیمیایی به کار می‌روند. استفاده از این مخازن محدود به صنعت خاصی نبوده و کاربرد بسیار متنوعی دارند. در ادامه به معرفی مواد شیمیایی پرکاربرد برای استفاده از این مخازن می‌پردازیم:

 • سدیم هیپوکلریت
 • سولفوریک اسید
 • هیدروکلریک اسید
 • سدیم هیدروکسید
 •  هیدروفلوریک اسید
 • هیدروژن پراکسید
 • فریک، آلومینیوم و پلیمرها
 • سوخت دیزلی اگزوز
 • پراستیک اسید
 • آمونیوم سولفات مایع
 • نوشیدنی های الکلی
 • چربی، نفت خام و گریس (O.G)
 • گازوئیل
 • گاز مایع طبیعی
 • پروپان
 • کودها
 • محصولات پتروشیمی

مواد شیمیایی ذکر شده از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین موادی هستند که برای ذخیره آنان از تانکر نگهداری مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

کاربرد مخازن نگهداری مواد شیمیایی
استفاده از تانکر نگهداری مواد شیمیایی محدود به صنعت خاصی نبوده و کاربرد بسیار متنوعی دارند.

طراحی و ساخت تانکر نگهداری مواد شیمیایی بر حسب شکل

مخزن نگهداری مواد اسیدی عمودی

دارای شکل استوانه‌ای بوده و معمولا به عنوان مخزن ثانویه کاربرد دارد. در کنار این مخزن عموما مسیر نردبانی برای چک‌کردن ماده شیمیایی داخل مخزن وجود دارد. ظرفیت مخازن عمودی بین ۱۵ تا ۳۰ هزار گالن است و با توجه به دارا بودن سطح آنتی اکسیدان، برای نگهداری موادی مانند نیتریک اسید که اسیدی و خورنده است مناسب می‌باشد.

منبع ذخیره اسید قیفی

اگر در صنعتی نیاز باشد کل مواد شیمیایی موجود در مخزن، پس از هر بار استفاده به صورت کامل تخلیه گردد، از این نوع مخزن استفاده می‌کنند. همچنین مخزن قیفی برای نگهداری فلزات سنگین و موادی که میل ته‌نشینی بالایی دارند و یا نگهداری غلات و خوراک دام گزینه مناسبی می‌باشند.

مخازن قیفی دارای شکلی استوانه‌ای با انتهایی شیب‌دار هستند که شیب آن بر حسب نوع مواد شیمیایی مورد استفاده، متفاوت است. گروه صنعتی پروتانک طراحی و ساخت تمامی شیب‌های ۳۰، ۴۵ و ۶۰ درجه را با توجه به درخواست مشتریان انجام می‌دهد.

تانکر مواد اسیدی شیب دار

موادی مانند چربی، نفت خام، گریس و موادی که به سرعت رسوب می‌کنند، نیازمند استفاده از مخازنی هستند که تخلیه آن‌ها با سرعت بیشتری انجام بگیرد. مخازن شیب دار در انتهای آن دارای فلنج تخلیه ImFO هستند، امکان تخلیه ۱۰۰ درصدی مواد شیمیایی را به کاربران می‌دهد.

خرید و فروش انواع مخزن نگهداری مواد شیمیایی
مخازن شیب‌دار در انتهای آن دارای فلنج تخلیه ImFO هستند، امکان تخلیه ۱۰۰ درصدی مواد شیمیایی را به کاربران می‌دهد.

توجه داشته باشید که استفاده از تانکر شیب دار نسبت به مخازن قیفی مقرون به صرفه‌تر بوده و همچنین تمیز کردن آن راحت‌تر صورت می‌گیرد. همچنین به دلیل این که هیچگونه اتصالاتی در ساختار آن به کار نرفته است. مقاومت آن در برابر تنش و یا فشار بسیار زیاد می‌باشد و امکان نشتی در آن وجود ندارد.

مخزن مواد شیمیایی دوجداره

اگر مواد شیمیایی دارای خاصیت اکسید‌کنندگی و یا خورندگی باشد، لازم است که از مخازن دو جداره برای نگهداری آن استفاده شود. لایه دوم عموما از جنس رزین بوده و بیشتر استفاده آن مربوط به مواد اسیدی می‌باشد.

منبع نگهداری مواد شیمیایی روباز

برای آن دسته از موادی که نیاز به مخلوط‌کردن و یا هم زدن دارند به کار می‌رود. همچنین انتخاب بسیار مناسبی برای مواد شیمیایی با حجم کم می‌باشد. این مخازن ممکن است بدون دریچه و یا دارای دریچه‌ بازدید باشند که به صورت موقت باز می‌گردد.

تانکر مواد شیمیایی IBC

Intermediate Bulk Containers یا IBC از انواع مخازن قابل حمل هستند و برای موادی با حجم ۵۵ تا ۳۳۰ گالن کاربرد دارد. IBC دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت است. توجه داشته باشید که این مخزن دارای درپوشی است که برداشته می‌شود.

مخازن IBC معمولا برای نگهداری مواد شیمیایی خطرناک و یا آسیب رسان، مواد خام مورد استفاده برای تولیدات صنعتی، مایعات و مواد گرانوله و پودری و شربت‌های غذایی مانند شربت ذرت کاربرد دارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد این نوع مخازن نگهداری مواد شیمیایی می‌توانید با کارشناسان واحد فروش شرکت پرو تانک تماس حاصل فرمایید.

خرید مخازن نگهداری مواد شیمیایی
مخازن IBC معمولا برای نگهداری مواد شیمیایی خطرناک و یا آسیب‌رسان استفاده می‌شوند.

انواع مخازن ذخیره مواد شیمیایی و اسیدی پرو تانک

مخازن نگهداری مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، مواد نگهدارنده، حساسیت پروسه، مواد تشکیل‌دهنده و… دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند. شناخت انواع مخازن به شما کمک می‌کند تا بتوانید با توجه به نوع صنعت و شکل آن، انتخاب مناسب‌تری را تجربه نمایید:

مخزن فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ: برای نگهداری حجم و دمای بالا و فشار زیاد مواد شیمیایی مناسب است. این نوع از مخازن نگهداری مواد شیمیایی دارای ظاهری بسیار زیبا هستند و اغلب شرکت‌ها، این نوع مخزن را برای نگهداری مواد شیمیایی مصرفی، استفاده می‌کنند. زیرا دارای بالاترین مقاومت بوده و برای اکثر مواد شیمیایی به کار گرفته می‌شوند.

درست است که مخزن فولاد ضد زنگ یا همان مخازن فلزی نسبت به انواع دیگر مخازن، قیمت ۵ تا ۶ برابر داشته و جزو گران‌ترین انواع مخازن است، اما باید توجه داشت که بالاترین ایمنی را برای استفاده دارد. همانطور که می‌دانید ایمنی شرط اولیه شروع کار است. این نوع مخزن دارای ایمنی و استحکام بالایی در برابر فشار و تنش‌های محیطی دارند.

قیمت و خرید مخزن فلزی ضد زنگ
مخازن مواد شیمیایی با توجه به کاربرد، مواد نگهدارنده، حساسیت پروسه، مواد تشکیل‌دهنده و… طراحی و تولید می‌شوند.

منبع FRP یا تقویت شده با فایبر گلاس

 مخزن تقویت شده با فایبرگلاس: نام دیگر این مخازن، FRP بوده که با لایه‌هایی از رزین شیمیایی و لایه ساختاری از فیبرهای فیلامنتی ترکیب شده‌اند و بیشتر در صنایعی کاربرد دارد که فشار و حجم در آن بسیار حائز اهمیت است. اگر قصد نگهداری مواد اسیدی را در مخزن پلی پروپیلن اسید دارید، از جنس رزین مقاوم به خوردگی استفاده کنید.

مخازن FRP یا تقویت شده با فایبر گلاس
مخازن FRP یا تقویت‌شده با فایبر‌گلاس ساخت گروه صنعتی پروتانک

تانکر اسید پلی اتیلنی پرو تانک

در اثر حرارت دادن به رزین ترموپلاستیک برای تبدیل به پلاستیک مایع، پلی اتیلن خطی ایجاد می‌گردد. پلی اتیلن خطی ساخته شده از رزین ترموپلاستیک، دارای چگالی بالایی است. در برخی موارد برای ساخت مخازن نگهداری مواد شیمیایی، از پلی‌اتیلن خطی استفاده می‌شود.

پلی اتیلن خطی دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت است. توجه داشته باشید که استفاده از این نوع مخزن، برای مواد شیمیایی غیر خورنده انتخاب بسیار مناسبی می‌باشد. لازم به ذکر است که مخزن پلی اتیلن خطی، دارای هزینه اولیه کمتری نسبت به مخزن GRP و FRP می‌باشند. ممکن است در نگاه اول مقرون به صرفه به نظر بیایند، اما در طولانی مدت به دلیل افزایش هزینه‌های مربوط به نگهداری، ترمیم و تعمیر بالای آن، باعث از دست‌رفتن هزینه و سرمایه شما می‌شود.

مخازن نگهداری مواد شیمیایی -
استفاده از مخزن پلی اتیلن خطی، برای مواد شیمیایی غیر خورنده انتخاب بسیار مناسبی می‌باشد.

منبع پلی اتیلن با اتصال عرضی

نام دیگر این نوع مخزن XLPE بوده و نوعی پلی اتیلن با چگالی بالا می‌باشد. نحوه ساخت آن بدین صورت است که کاتالیست را به رزین ترموپلاستیک اضافه کرده و توموست تشکیل می‌شود. ساختار تشکیل شده دارای استحکام بالا در برابر وارد شدن ضربه، قدرت انعطاف بالا است. همچنین مقاومت خوبی در برابر ترک‌برداشتن و یا شکسته‌شدن است.

انتخاب بسیار مناسبی برای مواد شیمیایی است که در آن مخازن باید ساختاری یکپارچه داشته باشند. در برابر انواع مواد شیمیایی و گرما مقاوم بوده و همچنین دارای عمر مفید بالایی نیز می‌باشد. ایمنی در مخازن ذخیره مواد شیمیایی XLPE بسیار بالاست. هزینه‌های مربوط به خرید آن نسبت به پلی اتیلن خطی کمتر است. همچنین هزینه‌های جانبی مربوط به تعمیر و نگهداری آن نیز پایین است.

ساخت تانکر نگهداری مواد اسیدی XLPE

فرآیند ساخت مخازن نگهداری مواد شیمیایی XLPE تک مرحله‌ای است. در ساخت آن از جوشکاری استفاده نمی‌شود به همین در برابر ترک خوردگی و یا ایجاد نشتی مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های این مخزن می توان به وزن سبک آن اشاره نمود. حمل و نقل آن به سادگی صورت بپذیرد.

انتخاب نوع مخازن نگهداری مواد شیمیایی، پروسه ای بسیار حساس است. کوچکترین اشتباهی در انتخاب آن سبب به هدر رفتن سرمایه میشود. همچنین وارد شدن خسارات جبران ناپذیری می گردد، بنابراین ضروری است که از مشاوران و کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

قیمت مخازن نگه دارنده مواد شیمیایی پروتانک

شرکت پرو تانک از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های ساخت مخازن برای نگه داری مواد شیمیایی است. شرکت پروتانک آمادگی خود را جهت انجام مشاوره، طراحی و ساخت این مخازن در بالاترین سطح کیفیت اعلام می‌کند. استفاده از موارد درجه ۱ و همچنین رعایت تمامی استانداردهای مربوط به آن نیز از خصوصیات مخازن پروتانک است.

طراحی و ساخت مخازن نگهداری مواد شیمیایی در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌گیرد و همچنین حمل و نقل آن به عهده کادر مجرب و مهندسی شرکت پرو تانک می‌باشد. برای هماهنگی و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان واحد فروش ما به شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top