مخزن کویلی ساخت گروه صنعتی پروتانک

مخزن کویلی

منبع کویل دار یا کوئلی به عنوان نوعی مبدل حرارتی، از تجهیزات بسیار کاربردی برای تولید آب گرم در مصارف صنعتی، تجاری و مسکونی است. این مخازن شامل محفظه ای از جنس استیل، آهن سیاه، گالوانیزه گرم و استنلس استیل و چند لوله (کویل) از جنس مس هستند که به دو شکل افقی و عمودی در ظرفیت های مختلف تولید می شوند.

در مخازن کویل دار از آب گرم یا بخار خروجی بویلر برای گرم کردن آب سرد ورودی شهر استفاده می‌شود. این آب گرم یا بخار خروجی از بویلر، در داخل کویل حرارتی در بین چند دسته لوله‌ رفت و برگشتی گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیواره لوله های آن از کویل خارج می گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله شده و در نهایت منجر به گرم شدن آب سرد خارج لوله که آن را احاطه کرده است، می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست مطالب

مخازن کویلی علاوه بر موتورخانه ساختمان‌های مسکونی، در شرکت‌های دارویی، غذایی، شیمیایی، نساجی نیز کاربرد دارند. این منابع در ظرفیت‌های ۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیتر طراحی و تولید می‌شوند.

مخازن کویل‌دار از پرکاربردترین و بهینه‌ترین روش‌ها برای تولید بهداشتی آب گرم و ذخیره آن هستند. تولید دایمی آب گرم در کمترین زمان و بدون اتلاف انرژی از ویژگی‌های مهم منابع کوئلدار می‌باشند. منبع کویلی سبب شده از تجهیزات ضروری در هر موتورخانه به شمار آیند.

ظرفیت منبع کویل دار

تعیین ظرفیت مخازن کویلی به عوامل گوناگونی از قبیل ابعاد موتورخانه و درب ورودی آن و میزان تقاضای آب گرم در محل نصب بستگی دارد. جهت طراحی و ساخت بر اساس استانداردهای بین المللی. محاسبه ابعاد و ضخامت دیواره‌های مخازن کویلی باید بر اساس فشار کاری یا همان میزان فشار آب درون منبع و دمای سیال مد نظر قرار می‌گیرند.
به طور کلی فرمول محاسبه ظرفیت منبع کویلی به روش تجربی عبارت است از:

ظرفیت منبع کویل دار ꞊ تعداد متقاضی × میزان مصرف هر نفر× ضریب تقاضا × ضریب ذخیره

 • ضریب تقاضا: در یک واحد استفاده افراد و وسایل از آب گرم مصرفی به صورت همزمان نمی‌باشد. به همین منظور بعد از محاسبه میزان مصرف عدد حاصله را در ضریب تقاضا ضرب می‌کنند.
 • ضریب ذخیره: ضریب ذخیره در حقیقت بیانگر یکنواختی حرارت آب مصرفی منبع در ساعات پیک مصرف می‌باشد. منابع ذخیره آب در پیک زمان مصرف ممکن است به شدت آب کم کنند و آب جبرانی وارد آن‌ها شود. این آب سرد باعث سرد شدن آب کل منبع شده و حرارت مخزن، توان تامین گرمای مورد نیاز را نخواهد داشت.

به همین دلیل ضریبی به نام ضریب ذخیره منبع در حجم مصرف به دست آمده ضرب می‌شود. از یکنواختی درجه حرارت در زمان پیک مصرف اطمینان حاصل گردد. این ضریب برای کاربری‌های مختلف، متفاوت است. برای استخر‌ها معمولا برابر با ۲/۱ در نظر گرفته می‌شود.

مخازن کویلی ایستاده ساخت گروه صنعتی پروتانک
خرید و قیمت مخزن کویلی ایستاده (عمودی) ساخت گروه صنعتی پروتانک

برای محاسبه ظرفیت مخزن، درجه حرارت آب مصرفی، درجه حرارت بویلر و دبی درگذر پارامترهایی هستند که باید در نظر گرفته شوند. مقادیر تقریبی میزان مصرف آب گرم توسط هر واحد خانگی، اداری، تجاری و صنعتی به شرح زیر است:

 • منازل مسکونی تا ۵ نفر: ۱۹۰ – ۲۸۰ لیتر
 • منازل مسکونی تا ۱۰ نفر: ۴۷۰ لیتر
 • مجتمع های آپارتمانی با مخزن مشترک برای طراحی منبع کویل دار: ۱۹۰ لیتر برای هر واحد
 • بیمارستان: ۴۵ لیتر برای هر تخت
 • مدارس: ۲ لیتر برای هر دانش آموز
 • ادارات: ۵ لیتر برای هر کارمند
 • کارخانه‌ها: ۲۸ لیتر برای هر کارگر

انواع مخزن کویل دار

مخازن کویلی از لحاظ نحوه ی قرار گیری به دو دسته تقسیم بندی می شوند. منبع کویل دار ایستاده یا عمودی و منبع کویلی خوابیده یا افقی. از نظر کارآیی و استفاده تفاوت چندانی بین مخازن کویل دار افقی و عمودی وجود ندارد.

ولی امروزه استفاده از منابع عمودی به دلیل اشغال کمتر سطح، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. برای ساختمان‌هایی که موتورخانه آن‌ها از لحاظ فضا محدودیت دارد، بهترین گزینه انتخاب منبع کویلی ایستاده است.

مخزن کویلی ایستاده ساخت گروه صنعتی پروتانک
خرید مخزن کویلی ایستاده ساخت گروه صنعتی پروتانک

مخزن کویلی عمودی (مخزن کویل دار ایستاده)

مخازن کویل دار عمودی به صورت ایستاده تولید می شود. آن‌ها دارای پایه‌های زمینی است که روی فونداسیون مخصوص در موتورخانه نصب می‌شود. این نوع مخزن‌ها به جهت امکان ایستایی بالاتر باید دارای قطری متناسب با ارتفاع باشند. در مخازن کویلی ایستاده لوله آب گرم در قسمت بالای مخزن و لوله آب سرد در قسمت پایین مخزن نصب می‌شود.

مخزن کویلی افقی (مخزن کویل دار خوابیده)

در بعضی واحدها که امکان قرار دادن منبع ایستاده وجود ندارد از منبع کویل دار افقی استفاده می شود. نوع افقی مخزن کویل دار بدون پایه تولید می‌شود. به وسیله نگه دارنده نعل اسبی روی دیوار و یا روی شاسی متصل به زمین نصب می‌شود.

تفاوت های مخزن کویلی افقی و ایستاده

 • اشغال فضای کمتر مخازن کویلی عمودی یا ایستاده نسبت به افقی
 • ایجاد فشار سیال بیشتر جهت گردش آب توسط مخازن ایستاده یا عمودی
 • حمل و نقل آسانتر مخازن عمودی
 • قیمت مناسب تر و ارزان‌تر نسبت به مدل های افقی
 • قابلیت تولید مخازن افقی در سایزهای بزرگ‌تر (تا طول ۱۲ متر).
مخزن کویلی افقی (مخزن کویل دار خوابیده)
قیمت و خرید مخزن کویلی افقی (مخزن کویل‌دار خوابیده) ساخت گروه صنعتی پروتانک

مخازن کویل دار از نظر نوع سیال گرم‌کننده

انرژی و گرمای مورد نیاز برای افزایش دمای آب موجود در مخازن کویلی از چه طریقی تامین می‌گردد. آن‌ها را به دو گروه آب به آب و بخار به آب تقسیم بندی می کنند. مخازن آب به آب، با آب گرم انرژی مورد نیاز برای گرم‌کردن آب در مخزن را به دست می‌آورند. در مخازن بخار به آب، از بخار برای این منظور استفاده می شود. از مدل های بخار به آب بیشتر در پروژه های صنعتی و بیمارستانی استفاده می گردد.

عامل مهم در انتخاب سیستم های مخازن آب به آب، وجود نوسانات در فشار کاری است. وقتی که فشار کاری اولیه بیشتر از فشار طراحی شده برای سیستم است. بهتر است مخزن را به دستگاه دیافراگم مجهز نمود. افت فشار اولیه آب معمولاً از ۲۵ کیلو پاسکال بیشتر نیست. وقتی که فشار کاری اولیه کمتر از فشار طراحی‌شده برای سیستم است. استفاده از اتصالات فلنجی به جای اتصالات پیچ دار توصیه می‌شود. سیستم‌های مخازن بخار به آب، می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که فشارهای وسیعی را تحمل کنند.

منبع کویلی تک کویل و دو کویل

منابع کویلی معمولا به صورت تک کویل ساخته می شوند. اما در برخی مواقع به صورت دو کویل نیز تولید می شوند. در ساخت منابع کویل دار با دو کویل اهداف زیر دنبال می شود:

 • استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی: در این حالت یکی از کویل ها به سیستم خورشیدی متصل شده و کویل دوم به بویلر متصل می شود. در صورتی که پنل های خورشیدی متصل به کویل اول نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نظر برسانند، از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است دمای مورد نیاز تامین خواهد شد.
 • منابع کویل دار با ظرفیت بالا: در ظرفیت های بالا اگر منبع به صورت تک کویل ساخته شود، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین می گردد. در این حالت عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل مشکل تر خواهد بود. در نتیجه هنگامی که منابع با دو و یا حتی سه کویل ساخته شوند سرویس و نگهداری از آن ها آسان تر خواهد بود.

قیمت مخزن کویلی

قیمت مخازن کویلی از جمله موارد تأثیرگذار در صنایع مختلف می باشد، برای تهیه مخازن کویلدار با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردها، قیمت مقرون به صرفه و مناسب توسط تیم مهندسی پرو تانک، می توانید با کارشناسان فروش پرو تانک تماس حاصل نمایید و با توجه به کاربرد آن محصولی با نهایت کارایی و مقاوت را خریداری نمایید.

قیمت منبع کویلی وابسته به ظرفیت مخزن کویل دار، نوع ورقی که در ساخت بدنه و عدسی ها مورد استفاده قرار گرفته است، ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت بدنه، نوع جوش استفاده و نیاز یا عدم نیاز به رنگ آمیزی در بدنه می باشد.

قیمت منبع کویلی به دلیل وابسته بودن به قیمت ورق گالوانیزه و مس که هر دو این موارد وابسته به قیمت روز فلزهای مذکور هستند، متغیر می باشد و امکان فراهم نمودن لیست قیمت بروز منیع کویلی میسر نیست. باید دقت نمود انتخاب منبع کویلی تنها بر اساس پایین بودن قیمت، ممکن است انتخاب اشتباهی باشد. لازم به ذکر است، برخی شرکت های کوچک با استفاده از متریال نامرغوب و دست دوم تعمیری و یا عدم برخورداری از تاییدیه های مورد نیاز در جوش و …  اقدام به فروش کالایی غیر استاندارد با قیمت های پایین و خارج عرف بازار می نمایند.

برای دستیابی به اطلاعات تکمیلی و استعلام قیمت و یا مشاوره جهت ساخت، تعمیر، نصب، نگهداری و طراحی مخازن کویل دار می‌‌توانید از طریق منوی ارتباط با ما از مشاوره متخصصین ما بهره مند شوید.

منبع کویلی تک کویل در ابعاد بزرگ و وزن سنگین ساخت گروه صنعتی پروتانک

اجزای مخازن کویل دار

در ادامه بخشهای مختلف تشکیل دهنده یک منبع کویل دار را بیان نموده و در مورد شکل ظاهری، جنس، وظایف و شرایط استفاده از آنها توضیحاتی ارائه خواهد شد:

اجزای مخازن کویل دار به اختصار عبارت اند از: بدنه منبع کویل دار، کویل مسی، پایه جهت تراز بودن و فاصله گرفتن از زمین، عدسی، دریچه بازدید، ۶ عدد بوشن شامل ورودی آب سرد، خروجی آب گرم، آب گرم برگشتی، بوشن شیر تخلیه، بوشن نصب ترمومتر، بوشن نصب فشار سنج.

جنس و ضخامت بدنه مخازن کویلی

جنس بدنه منابع کویل دار در مصارف عادی و متداول از ورق گالوانیزه گرم (ورق فولادی با روکش گالوانیزه گرم ) ساخته می شود و در مواردی که احتمال خوردگی وجود دارد از ورق های استنلس استیل استفاده می شود. در فشارهای کاری بالا نیز از آهن سیاه استفاده می شود. جنس بدنه این منابع معمولا از استیل، گالوانیزه گرم، آهن سیاه و استنلس استیل می باشد. دو نوع آخر بسیار پرکاربرد تر هستند و ورق استیل به خاطر بالا بودن قیمت در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در زمان استفاده از آهن سیاه می بایست سطوح داخلی مخزن سند پلاست شود و بعد از آن با رنگ اپوکسی در چند مرحله پوشانده شود تا هم از لحاظ بهداشتی اصول آن رعایت شده باشد و هم از لحاظ بالا رفتن عمر مفید و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، مخزنی با کیفیت تولید شود. ضخامت ورق مصرفی در بدنه منابع کویل دار بسته به ظرفیت مخزن، دمای کاری، فشار کاری، ضریب خوردگی آب، طراحی سیستم موتورخانه و… متغیر می‌باشد.

اتصالات مخزن کویل دار

منبع کویلی باید دارای اتصالات: ورودی، خروجی، تخلیه، شیر اطمینان، ترمومتر، برگشتی آبگرم مصرفی و فشارسنج بر روی مخزن باشند. در ساخت منابع کویلی باید به فاصله گرفتن لوپ های رفت و برگشت کویل از یکدیگر به دلیل سرد و گرم شدن، فشار آب، رسوب و… توجه شود.

 روی بدنه مخزن کویلی محلی برای نصب ترمومتر تعبیه شده است که برای نمایش درجه حرارت آب داخل منبع به کار می رود. انرژی ورودی منبع کویلی توسط آب داغ یا بخار تامین می گردد، از این رو برای کنترل انرژی ورودی در سیستم آبگرم از شیرهای دو طرفه در مسیر اصلی و یا سه طرفه مسیر بای پس، و یا کنترل به کمک خاموش و روشن شدن الکتروپمپ آب گرم استفاده می شود. در سیستم های بخار جهت کنترل دبی بخار و انرژی ورودی می توان از شیرهای برقی دو طرفه استفاده کرد. این شیرها می توانند از نوع تک ضرب و یا تدریجی انتخاب شوند. با استفاده از شیرهای تدریجی در سیستم امکان کنترل دمای بهتری وجود دارد، اما در عین حال قیمت آنها بالاتر است.

مخزن کویلدار ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخازن کویلی از تجهیزات بسیار کاربردی برای تولید آب گرم در مصارف صنعتی، تجاری و مسکونی ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top