لوله جی آر پی ساخته شده توسط گروه فنی مهندسی پروتانک

لوله GRP

پلاستیکی که با الیاف شیشه‌ای تقویت شده است، از اصلی ترین مواد اولیه در تولید لوله GRP محسوب می شود. پس از جنگ جهانی دوم لوله های جی آر پی ساخته شدند. لوله‌های جی آر پی در واقع متشکل از چند ماده مختلف است که هر یک دارای خصوصیات منحصر به فردی است. ترکیب این مواد موجب ایجاد ماده ای بسیار با کیفیت و مقاوم می‌شود. از جمله ترکیبات این نوع لوله‌ها، الیاف شیشه به همراه مواد دیگر تقویت‌کننده است. از آنجایی که مواد اولیه لوله‌های جی آر پی دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و خوردگی اند، این لوله ها نیز مقاومت بسیار چشم گیری را در پروژه های مختلف از خود به نمایش می‌گذارند.
5/5 - (2 امتیاز)
فهرست مطالب

زندگی امروزه را بدون پلاستیک‌های تقویت شده تصور کنید. حال با چه مشکلاتی ممکن است روبرو شوید؟ آیا زندگی بدون پلاستیک‌های تقویت شده با الیاف شیشه دشوار است؟ پلاستیک در اوایل قرن بیستم برای اهداف صنعتی کشف شد و در ابتدا برای عایق بندی خانه ها استفاده می‌شد.

کاربردهای بعدی آن به سرعت تکامل یافتند و امروزه این مواد معمولاً در صنایع هوافضا، خودرو، صنایع دریایی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به طور دقیق بیان کنیم، تولید و عرضه لوله‌های فایبر گلاس grp از سال ۱۹۴۸ میلادی به بعد در سراسر جهان پیشرفت کرد.

سال ۱۳۸۵ شروع استفاده از این لوله‌ها در ایران بود. لوله جی آر پی در مدت زمان بسیار کوتاهی پیشرفت چشمگیری داشت و جایگاه ویژه‌ای را در صنایع مختلف کسب کرد. ولی سوال اصلی این است که لوله grp چیست؟ چرا این لوله‌ها طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارند و از چه موادی ساخته می‌شوند؟

لوله جی آر پی ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
قیمت لوله‌های جی آر پی بستگی به انواع آن و اندازه‌های مد نظر کارفرما بستگی دارد.

از دیگر ویژگی‌های این نوع لوله‌ها سبکی آن‌ها است که نصب لوله جی آر پی را راحت‌تر از سایر انواع لوله‌ها کرده است. قیمت لوله‌های جی آر پی بستگی به انواع آن و اندازه‌های مد نظر کارفرما بستگی دارد. امروزه کارخانه تولید لوله grp بسیاری در جهان وجود دارد تا بتوان نیاز‌های بشر را رفع کرد.

لوله جی آر پی

لوله grp مخفف چیست؟ در پاسخ می توان عبارت لوله‌های پلاستیکی تقویت شده با الیاف فایبر گلاس را گفت. این عبارت به اینگلیسی به صورت Glass fiber Reinforced Plastic Pipe می باشد. برای پی بردن به ساختار لوله های جی آر پی بهتر است در ابتدا پاسخی به سوال grp چیست، بدهیم. این ماده یک ماده کامپوزیتی است که ترکیبات آن شامل رزین‌های پلی ‏استری ارتوفتالیک و ایزوفتالیک، وینیل استر، اپوکسی و الیاف شیشه می‌باشد.

کاربرد لوله‌های GRP در صنایع گوناگون

امروزه لوله‌های جی آر پی کاربردهای وسیعی در انتقال انواع سیالات دارند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • در سیستم فاضلاب
 • مخزن‌های ذخیره‌سازی مانند مخزن GRP
 • لوله زهکشی
 • انواع پایه برق آبی
 • سیستم لوله‌های صنعتی
 • شبکه‌ی آتش نشانی
 • انتقال آب

مزایا و ویژگی‌های لوله GRP

GRP دارای ویژگی های بسیار مفید است. GRP دارای وزن کم، مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، تابش اشعه ماورا بنفش و ثبات دما و سازگاری با محیط زیست است. GRP به عنوان ماده ای که دوام فوق العاده‌ای دارد شناخته‌شده و همچنین دارای عمر خوبی است. از این جهت در صنایع گوناگونی نظیر شبکه انتقال آب وفاضلاب دارای کاربرد‌های گوناگونی نیز می‌باشد. از جمله مزایای لوله‌های GRP می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمر عملیاتی قابل اطمینان بیش از ۱۵۰ سال
 • استفاده و پذیرش جهانی توسط مقامات اصلی آب و فاضلاب در سراسر جهان
 • فرآیند تولید کاملاً خودکار، امکان تولید هر لوله با خصوصیات خاص مورد نیاز برای کاربرد و کارایی آن مانند لوله استیل و لوله پلی اتیلن
 • کلاس‌های سختی بالا در دسترس است
 • وزن کم و طول مناسب. لوله‌های GRP فقط ۱/۴ لوله‌های آهن داکتیل و ۱/۱۰ لوله‌های بتنی وزن دارند. این امر منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی از طریق کاهش هزینه‌های حمل و نقل، تودرتو، جابجایی و نصب می‌شود.
خرید و فروش انواع لوله جی آر پی ساخت گروه صنعتی پروتانک
لوله‌های GRP فقط ۱/۴ لوله‌های آهن داکتیل و ۱/۱۰ لوله‌های بتنی وزن دارند.

پلیمر تقویت شده با شیشه (GRP) چیست؟

در صنعت از جمله پرکاربردترین تقویت کننده ها، الیاف شیشه (Glass fiber) است که دارای انواع مختلفی نیز می باشد. این پلیمر که با نام فایبرگلاس نیز شناخته می شود، دارای مواد ترکیبی شیمیایی متفاوتی می باشد که هر یک دارای کاربرد مختص به خود است. مواد فایبر گلاس کاربرد های بسیاری دارد که می توان به اجزای هواپیماها، اتومبیل ها، حوضچه های آب و غیره اشاره کرد.

پلاستیک تقویت شده با فیبر (FRP) چیست؟

FRP به معنای نوعی پلیمر اصلاح شده با فیبر است. این ماده کامپوزیتی از ماهیت آنیزوتروپی برخوردار است. از جمله ویژگی‌های این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در مقابل خوردگی
 • ویژگی‌های مناسب الکتریکی، مغناطیسی و حرارتی

مشخصات فنی لوله GRP

استاندارد لوله های grp، بر اساس استانداردهایAWWA C 950, DIN 16868 , ASTM D 3517،ASTM  D 3262 سنجیده می شود. به طور خلاصه کاتالوگ لوله جی آر پی به این صورت است. این لوله ها با قطر اندازه ۱۰۰ تا ۲۴۰۰ تولید می شوند. سفتی لوله های grp، در سه رده ۲۵۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ N/m2 می باشد. فشار قابل تحمل این لوله ها نیز ۳۲-۶ bar است.

تفاوت بین FRP و GRP چیست؟

FRP و GRP به طور گسترده ای به عنوان آسترهای مقاوم در برابر خوردگی که هزینه نسبتا کمی دارند، برای لوله استفاده‌شده و از پلیمرهای FRP/GRP ساخته می‌شوند. لوله‌های FRP/GRP بیش از ۵۰ سال در تزریق آب، تولید روغن و گاز، دفع آب و تزریق گاز اسیدی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آن‌ها برای دامنه وسیعی از دمای عملیاتی، تا ۱۷۷ درجه سانتیگراد در دسترس هستند.

کامپوزیت ورق قالب سازی شده (SMC)

SMC (Sheet Molding Compound) به معنی کامپوزیت ورق قالب سازی شده است. SMC از کامپوزیت هایی است که ماده تقویت کننده آن را فایبرگلاس و فاز ماتریس تشکیل می دهد. از ویژگی های آن می توان به مقاومت در برابر خوردگی و مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد.

قیمت و خرید لوله جی آر پی ساخت گروه صنعتی پروتانک
 SMC از کامپوزیت هایی است که ماده تقویت کننده آن را فایبرگلاس و فاز ماتریس تشکیل می دهد.

انواع اتصالات لوله GRP

اتصالات GRP در سه نوع انجام می گیرد. قیمت اتصالات لوله جی آر پی بستگی به این دارد که از چه روش اجرای لوله های جی آر پی استفاده شود. نحوه اتصال لوله های GRP به سه روش زیر انجام می گیرد:

 • اتصال کوپلینگ: مناسب برای لوله‌های مدفون است که در هر ۱۲متر به وسیله واشر کوپلینگ‌ها به هم اتصال داده می‌شوند.
 • اتصال فلنج: این روش در مکان های خاص اجرا می شود.
 • اتصالات جوشی: در این روش از فایبر گلاس و رزین برای اتصالات کمک گرفته می شود.

شما می توانید جهت سفارش انواع لوله های جی آر پی با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک در تماس بوده و پس از راهنمایی های مربوطه محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top