مخزن GRP

مخزن grp، یک ماتریس پلیمری (پلاستیک) تقویت شده با الیاف شیشه است که امروزه در ساخت مخازن آب شرب و مخازن آتش‌نشانی با عنوان مخزن جی آر پی آب شرب مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد. grp ماده ای با قیمت مناسب و به صرفه، مقاومت و استحکام بالا و سبک وزن است که با روش‌های متفاوتی از قبیل (smc ،bmc، رشته پیچی، روش Dual Laminate) ساخته می‌شود.
مخازن جی آر پی GRP ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
فهرست مطالب

مخزن GRP جی آر پی چیست و در چه صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

مخزن فایبرگلاس که به عنوان مخزن GRP نیز شناخته می‌شود، یک منبع مدولار یا استوانه‌ای است که از پلاستیک تقویت‌شده با الیاف شیشه تشکیل شده است که می‌تواند آب و سیالات شیمیایی را تحت گرما و فشار نگه دارد. مخزن فایبرگلاس در برابر نور خورشید، تغییر دما و خوردگی بسیار مقاوم بوده و سطح صاف و صیقلی پنل‌ها از تشکیل جلبک‌ها و آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند.

مخزن GRP (جی آر پی) با توجه به تنوع و ساختار تشکیل‌دهنده، جهت نگهداری آب، مخازن آب شرب و مخازن آتش نشانی، مخزن سوختی، مخزن ذخیره مواد شیمیایی، مخازن اسید و باز، مخزن نگهداری و ذخیره پساب صنعتی، تصفیه فاضلاب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مخزن‌ها نوعی از کامپوزیت به کار رفته است که در برابر مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی مقاوم است و برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مخزن کامپوزیتی شرکت پروتانک

مخزن کامپوزیت را می‌توان به سه نوع مختلف SMC ،GRP و FRP طبقه‌بندی کرد. مخازن مدولار SMC از پنل‌های پیش ساخته‌ای تشکیل شده‌اند که اندازه آن‌ها یک متر در ۱ متر است. مزیت اصلی مخازن اس ام سی، اجرا و نصب سریع و ابعاد بسیار بزرگ آن‌ها است. از این مخازن بیشتر برای ذخیره مقادیر زیادی آب استفاده می‌شود. مخزن کامپوزیت FRP بیشتر برای ذخیره سیالات خورنده شیمیایی استفاده می‌شود.

قیمت و خرید مخزن grp پرو تانک
از مهم ترین کاربردهای تانکر آب GRP و مخزن آب FRP می توان به منبع ذخیره سازی آب اشاره نمود.

استفاده از پلیمرهای منحصر به فرد با مقاومت شیمیایی فوق العاده قوی، این مخزن را از سایر مخازن در نوع خود متمایز می‌کند. به همین دلیل مخزن جی آر پی با نام مخازن مواد شیمیایی نیز شناخته می‌شود. این مخزن‌ها قابلیت ذخیره‌سازی سیالات شیمیایی تا ۵۰ درجه سانتی گراد را دارند. این ویژگی سبب شده تا کارخانه های تولید کننده مواد شیمیایی مشتری اصلی این گونه تانک ها یا مخازن باشند. مخازن شیمیایی GRP در ارتفاع یک متر تا ۳۰ متر بنا به خواست مشتری قابل سفارش هستند.

نحوه ساخت مخزن GRP برای مصارف آب شرب

ساخت مخازن آب GRP عموما با روش دستی و سیم پیچی فیلامان (سیم پیچ ثانویه ی یک ترانسفورمر که تغذیه ولتاژ فیلامان یا گرم‌کننده ی “ای سی” در یک یا چند لامپ الکترونی را بر عهده دارد) انجام می شود. برای ساخت اصولی این نوع از مخازن، می بایست از استاندارد BS4994 استفاده کنند که باعث می شود روند تولید و ساخت مناسبی برای مشتریان به همراه داشته باشد. 

از بیش از ۴۰ درصد الیاف شیشه و اتصالات پیچ و مهره مدولار برای ساخت مخازن کامپوزیت استفاده می‌شود. برای ساخت مخزن، از اجزای مدولار معمولی و فرآیند قالب‌گیری پرس مواد کامپوزیت GRP، برای ساخت قطعات بدنه مخزن (پنل‌ها) استفاده می‌شود. پس از آن زیرساخت‌های لازم و همچنین فونداسیون بتنی برای نصب پانل ها قرار داده می‌شود.

پنل‌ها با استفاده از اتصال‌دهنده‌های فولادی ضدزنگ یا گالوانیزه و تکیه گاه‌های فلزی به شکل مخزن به یکدیگر متصل می‌شوند. این منابع در دو نوع از داخل و تقویت‌شده از خارج طراحی و ساخته می‌شوند. در یک مخزن یکپارچه با ظرفیت ۳۰ متر مکعب تا ۱۰۰۰۰ متر مکعب، این مخازن آب شیرین، شور و دریا، فاضلاب و صدها ماده شیمیایی را در خود جای می‌دهند.

روش رشته پیچی ساخت مخازن جی آر پی

یکی دیگر از روش‌های ساخت مخازن جی آر پی، استفاده از روش رشته پیچی به روی قالب است. رشته های الیاف درون رزین خیس شده و دور قالب پیچیده می‌شود. الیاف ها وابسته به فشاری کاری، به ضخامت مورد نظر خود می‌رسند.

برای ساخت مخازن جی آر پی از سه روش استفاده می‌شود:
روش Sheet Molding Compoun

SMC روشی است که مواد گرماسخت یا ترموست با استفاده از الیاف شیشه تقویت می شوند. پس از تقویت، این مواد به صورت ورقه در آمده و تحت گرما و فشار بالا در قالب پرس، تولید می شوند. مخازن SMC یا مادولار جهت نگهداری آب شرب یا آب‌هایی با TDS پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از مخازن می‌توانند با استفاده از روش ترکیبی متفاوتی ساخته شوند. مخازن مدولار با استفاده از پیچ و مهره به روی فریم و فنداسیون نصب می‌گردند.

روش Bulk Molding Compound

BMC روشی است که در آن خمیری شامل مواد فایبرگلاس و پلیمری، با فشار به قالب تزریق شده و در نتیجه مخازن GRP ساخته می شوند.

روش Dual Laminate در ساخت مخزن جی آر پی
قیمت مخزن grp گروه پروتانک

علت نامگذاری روش Dual Laminate به دو بخش دوبل (دوتایی) و لمینت (کامپوزیت) برمی گردد. بدین صورت که در ساخت مخازن GRP، از دو لایه لمینت و آستر کمک گرفته میشود. در نهایت محصولی مقاوم به دست مشتریان برسد.  آستر ممکن است از جنس های مختلفی مانند جی آر پی و یا ترموپلاستیک ساخته شود.

ساخت آستر مخازن GRP از متریال گوناگون

اگر جنس آستر از GRP باشد، C-Glass بوده و از جنس رزین غنی شده و نوعی شیشه متفاوت تشکیل شده است، البته باید توجه داشت که در این صورت لایه ساختاری یا همان کامپوزیت از E-Glass تشکیل شده است. اگر آستر به کار رفته در مخازن کامپوزیتی، ترموپلاستیکی باشد، ضخامت آن ۲.۳ میلیمتر خواهد بود و برای افزایش مقاومت مکانیکی به کار گرفته نمی شود. برای استفاده از آستر GRP، در فاز پیچیده شدن با کاتالیزور MEKP و عنصر کبالت و سیستم BPO/DMA، استفاده می گردد.

اگر کارشناسان برای ساخت آستر مخازن، از ماده کامپوزیتی GRP استفاده نکنند، می توانند از آسترهای متفاوت ترموپلاستیکی کمک بگیرند. برای ساخت آسترهای ترموپلاستیکی لازم است یک مهندس، طراحی مخزن را با توجه به میزان خوردگی آن در برابر مواد شیمیایی ذخیره شده انجام دهد، لازم به ذکر است که از انواع مواد PP ،PVC ،PVDF ،CPVC ،PTFE ،FEP ،ECTFE و ETFE به عنوان آستر ترموپلاستیکی در ساخت مخازن جی آر پی و سپتیک تانک کمک گرفته می شود.

قیمت و خرید مخازن جی آر پی ذخیره سازی آب
از الیاف شیشه و اتصالات پیچ و مهره مدولار برای ساخت مخازن کامپوزیت استفاده می‌شود.

کاربرد مخازن GRP، فایبرگلاس، اس ام سی و FRP در صنایع مختلف

مخازن SMC به طور گسترده در کاربردهای تجاری، مسکونی، صنعتی یا کشاورزی برای ذخیره‌سازی آب سرد یا گرم استفاده می‌شود. ذخیره آب در مخزن اس ام سی برای مصارفی چون اطفای حریق، آب آشامیدنی، تامین آب مدارس، آب آبیاری باغ، سیستم گردش خون و… استفاده می‌شود.
شرکت پروتانک متخصص در تولید، تامین، عمده فروشی و خرده فروشی و تجارت مخازن SMC با کیفیت بالا می‌باشد. متخصصان ما این مخازن را با استفاده از مواد با کیفیت بالا و پیروی از دستورالعمل های خاص صنعت تولید می‌کنند. علاوه بر این، ما اطمینان می دهیم که محموله ها به موقع با روش های پرداخت آسان و در مقصد مشتری تحویل داده می‌شوند.

مخازن فایبرگلاس کاربردهای مختلفی دارند، از جمله:
 • با توجه به درجه غذایی و عدم وجود بو و طعم در آب، از این مخازن برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
 • ذخیره آب برای آبیاری فضای سبز به دنبال پکیج تصفیه فاضلاب. و یا مخازن ذخیره آب برای مصارف صنعتی نمونه‌هایی از ذخیره آب بهداشتی غیر شرب هستند.
 • ذخیره و نگهداری سیالات شیمیایی به دلیل عدم واکنش مخزن فایبرگلاس در واکنش با اسیدها و قلیاها
 • مخازن فایبرگلاس برای ذخیره آب بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی و همچنین ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.
 • در موتورخانه ساختمان‌های اداری و تجاری عمده از مخازن کامپوزیت برای تولید منابع اطفاء حریق و مخازن آب آتش نشانی استفاده می شود.
 • در داخل شبکه‌های انتقال آب و فاضلاب از مخزن فایبرگلاس به عنوان ایستگاه پمپاژ آب یا فاضلاب استفاده می شود.
 • از آنجایی که مخزن پلی اتیلن نمی‌تواند در مقادیر زیاد قبل از قرار گرفتن در کوره بیش از ۶۵ متر مکعب بچرخد. از این تانک به عنوان منبع آب در پشت بام ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود.
 • مخازن کامپوزیتی، به ویژه مخازن FRP، برای نگهداری رنگ‌ها، روغن‌ها و مواد شیمیایی و همچنین به عنوان مخازن تحت فشار در ساخت سخت کننده‌ها، شن و ماسه و فیلترهای کربنی استفاده می‌شوند.
مخازن FRP کاربردهای گسترده‌ای داشته و در صنایع و رشته‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند:
 • صنایع فاضلاب و تصفیه آب
 • تهیه آب آشامیدنی، بهداشتی و صنعتی
 • تصفیه آب استخر به منظور شفاف‌سازی و جلوگیری از کدر شدن آن
 • تصفیه آب رودخانه، دریاچه و سد
 • تصفیه فاضلاب‌های انسانی، صنعتی و دامی
 • تصفیه آب برج خنک‌کننده، چیلر، سیستم‌های حرارتی و برودتی
 • مخازن ذخیره آب و سیستم‌های پمپاژ
 • سیستم‌های RO (اسمز معکوس)
 • دیگ‌های با فشار بالا
 • مخازن نگهداری مواد شیمیایی
 • صنایع نساجی و رنگرزی
 • آرسانی
 • عایق‌کاری

مخازن جی آر پی منطبق با استاندارد BS4994 طراحی و ساخته می‌شوند. در بین صنایع مختلف از محبوبیت و فروش بالایی برخوردار هستند. از جمله صنایعی که از مخازن GRP، مخازن پلی پروپیلن و… استفاده می‌کنند، می‌توان به تولید کنندگان بخش‌هایی مانند کلر قلیایی، خمیر چوب و کاغذ، آب، سرکه، کود شیمیایی، پالایش، استخراج فلز، فراوری مواد غذایی، تجهیزات مربوط به کنترل آلودگی هوا، تأسیسات تصفیه آب و تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری اشاره نمود.

سایر محصولات: مخزن جی آر پی

برای ذخیره مواد شیمیایی و همچنین کنترل آلودگی هوا، از مخزن کوچک جی آر پی به جای یک مخزن بزرگ استفاده کنید. استفاده از مخازن GRP در ابعاد بزرگ‌تر از ۴ متر مشکل است. به دلیل بزرگی تجهیزات برای جابجایی، نازل اسپری کننده و حفاظ داخلی، غیر ممکن است. این مخازن جایی برای انجام موارد مربوط به نگهداری حفاظتی ندارند.

فروش انواع مخزن جی آر پی ساخت گروه صنعتی پروتانک
با توجه به درجه غذایی و عدم وجود بو و طعم در آب، از مخزن جی آر پی برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

اجزای منبع آب جی آر پی شرکت پرو تانک

مخازن GRP به صورت معمولی از ورودی، خروجی، دریچه، پورت برای دسترسی، تخلیه و نازل سرریز تشکیل می‌شوند.

ساختار مخازن grp - ساخت مخزن مخزن جی آر پی
مخازن GRP به صورت معمولی از ورودی، خروجی، دریچه، پورت برای دسترسی، تخلیه و نازل سرریز تشکیل می‌شوند.

نردبان های خارجی از مواردی است که به درخواست مشتریان برای دسترسی آسان تر به پشت بام، طراحی و ساخته می شوند. طراحی مخازن در هنگامی که بر روی آن نردبان نصب می گردد. متفاوت از مدل های ساده آن می باشد. چرا که باید فشار وارد شده از طرف شخص بالارونده از نردبان را تحمل کند. (همچنین شخص ایستاده به روی مخزن)

کف مخزن GRP ساخت شرکت پرو تانک، دارای شیب است. این ویژگی تخلیه مواد موجود در مخازن را راحت‌تر انجام دهد. علاوه بر آن می‌بایست دارای مقاومت در برابر خوردگی و مهارکننده ثانویه باشد. در صورت بروز انفجار داخل مخزن، بتواند از بروز انفجار و خسارت جلوگیری کند.

سطح سنج نیز از دیگر مواردی است که می توان به مخازن اضافه نمود. این وسیله کمک می کند که به صورت دقیق سطح مایع داخل مخزن را مشخص کنید. علاوه بر موارد ذکر شده، قسمت‌های دیگری نیز وجود دارند که بنابر درخواست مشتریان به پروتانک سازنده انواع مخازن، می‌تواند به مخازن GRP، مخازن اسید و دیگر محصولات ما اضافه گردد.

قیمت و خرید مخزن جی آر پی جهت نگهداری آب و مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخازن کامپوزیتی، به ویژه مخازن FRP، برای نگهداری رنگ‌ها، روغن‌ها و مواد شیمیایی استفاده می‌شود.

مخزن SMC

مخزن اس ام سی نوع تازه ای از مخازن است که از پنل‌هایی با کیفیت بالا ساخته شده است. این مخازن به عنوان یکی از مقاوم‌ترین سازه ها از نوع فایبرگلاس است که توجه بسیاری از صنایع را به خود جلب کرده است. این تانکرها در انبارهارهای آب در ساختمان‌های مسکونی، هتل‌ها، مدارس و مورد استفاده قرار میگیرند. مخازن اس ام سی از مواد غیر سمی تولید شده و دارای دوام بسیار بالایی هستند.

قیمت مخازن پنلی جی آر پی ساخت گروه صنعتی پروتانک
از رزین ترموپلاستیکی در ساخت مخزن جی آر پی پروتانک با بالاترین کیفیت استفاده می‌شود.
سایر محصولات: لوله پلی اتیلن فاضلابی

قیمت انواع مخزن GRP با توجه به خصوصیات

قیمت مخازن جی آر پی از جمله موارد تأثیرگذار در صنایع مختلف می باشد. قیمت گذاری مخزن GRP، بر اساس عواملی همچون درجه حرارت تحمل سیال درون مخزن، نوع سیال و ماده شیمیایی، نوع مخزن و تحمل فشارکاری و طراحی آن مخزن تعیین می‌شود.  مخزن GRP یا مخازن FRP به صورت کلی جهت ذخیره‌سازی و یا انتقال آب و آب نمک، سیالات خورنده و شیمیایی، مشتقات نفتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخازن GRP پس از انجام آنالیزها و طراحی حجم مصرفی قیمت‌گذاری می‌شود.

نوع رزین به کار رفته در مخازن کامپوزیتی GRP، محدوده درجه حرارتی که مخزن می‌تواند تحمل کند را، تعیین میکند . این امر در قیمت مخزن کامپوزیتی تاثیرگذار است. اکنون مهندسان پرو تانک توانسته‌اند مخازنی را طراحی کنند که تا دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند. قیمت مخازن جی آر پی با توجه به حمل و نقل و نگهداری آب شرب به ازای هر متر مکعب محاسبه می‌شود. در صورت ذخیره سازی اسیدها و مواد شیمیایی قیمت هر متر مکعب افزایش پیدا می‌کند.

برای تهیه مخازن GRP و لیست ابعاد و قیمت منبع آّب با بالاترین کیفیت و رعایت استانداردها، قیمت مقرون به صرفه و مناسب توسط تیم مهندسی پرو‌تانک، می توانید با کارشناسان فروش پروتانک تماس حاصل نمایید و با توجه به کاربرد آن، محصولی با نهایت کارایی و مقاوت را خریداری نمایید.

نصب و قیمت مخزن GRP
مخزن جی آر پی جهت نگهداری آب و انواع مواد گوناگون ساخت گروه صنعتی پروتانک

میزان مقاوت منابع (GRP) کامپوزیتی

مخازن GRP در برابر نیروهای کششی و همچنین در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. به همین جهت برای تهیه مخازن کامپوزیتی در صنایع مختلف از GRP استفاده می شود. در هنگام طراحی مخازن GRP که برای تطابق الیاف، می بایست از آن‌ها به صورت مماس در برابر نیروهای الکترواستاتیک استفاده کرد تا از مقاومت بالایی برخوردار باشند.

پس از ساخت الیاف بدین صورت و افزایش قدرت حلقه‌ها، می توان مخازن قوی‌تری را نسبت به مخازنی همچون مخازن فلزی ساخت تا کیفیت بالاتری برای فروش داشته باشد. قرار گرفتن ماده GRP به عنوان آستر به روی ساختار اولیه مخازن، سبب افزایش استحکام ساختاری آن‌ها در برابر فشار داخلیِ بارهای ناشی از برف و یا باد، بارهای احیای هیدرواستاتیکی، بارهای هیدرواستاتیکی و بارهای ارتعاشی می‌گردد.

سایر محصولات: لوله کاروگیت
مشاوره خرید و نصب انواع مخازن با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک
تولید، فروش و نصب تجهیزات تصفیه فاضلاب و انواع مخازن
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
5/5

6 دیدگاه دربارهٔ «مخزن GRP»

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام روز بخیر
   سطح سنج‌ها به شخص اجازه می‌دهند که به‌طور دقیق سطح مایع داخل مخزن را خوانده و از میزان مایع داخل مخزن مطلع شوند. به همین دلیل است که سطح سنج مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. شما میتوانید جهت سفارش و خرید مخازن grp به همراه انواع اتصالات جانبی اعم انواع سطح سنج ها، دریچه های ورودی و خروجی، نردبان های خارجی جهت دسترسی به پشت بام مخازن، تخلیه و نازل سرریز و… با گروه صنعتی پروتانک به شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس حاصل فرمایید.

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام روزتون بخیر
   مخازن FRP و SMC و GRP از کامپوزیت ساخته شده اند که بنا بر استفاده به دسته بندی های متفاوتی تقسیم می شوند. مخازن ماژولار SMC از پنل های ۱ در ۱ (متر) ساخته می شوند و عمدتا برای ذخیره سازی آب مورد استفاده قرار می گیرند. مخازن FRP عمدتا برای ذخیره سازی سیالات شیمیایی خورنده مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت اصلی این نوع مخزن با دیگر مخازن استفاده از رزین های خاص با مقاوت شیمیایی بالا است و در آخر مخازن GRP اغلب برای ذخیره سازی آب و سیالات کم خطر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر اطلاعات دقیق تری از مخازن جی آر پی و دیگر مخازن گروه صنعتی پروتانک هستید می توانید با شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ تماس گرفته و با کارشناسان ما مشورت کنید.

  1. پشتیبانی پروتانک

   سلام وقتتون بخیر
   انواع تقویت کننده های فایبرگلاس به شرح زیر هستند:
   ۱.نوع A: از سیلیس و آهک ساخته شده و در ساخت ظروف و شیشه پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.
   ۲.نوع E: با داشتن خاصیت دی الکتریک که از آن برای تقویت کامپوزیت ها استفاده می شود، به عنوان الیاف عمومی مصرف دارد.
   ۳.نوع C: در برابر عوامل شیمیایی بسیار مقاوم بوده و در محیط های خورنده اسیدی استفاده می شود.
   ۴.نوع R: با عملکرد مکانیکی مناسب برای قطعات هوانوردی استفاده می شود.
   ۵.نوع D: در ساخت انواع رادار استفاده می شود.
   ۶.نوع S: در مواردی استفاده قرار میشود که استحکام، سختی، مقاومت دربرابر حرارت بالا و خورندگی مد نظر باشد.
   ۷.نوع AR: مقاومت قلیایی بالایی دارند.
   گروه صنعتی پروتانک با طراحی و تولید انواع مخازن جی آر پی یکی از پیشتازان در این زمینه می باشد. شما میتوانید انواع مخازن را از گروه صنعتی پروتانک سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top