مخزن پلی اتیلن

(PE) مخفف پلی اتیلن (polyethylene) ترموپلیمر سبک و مقاوم در برابر مواد شیمیایی، یکی از رایج ترین رزین‌های مورد استفاده در صنایع مختلف و ساخت مخازن پلی اتیلن است. رزین های پلی اتیلن شامل رزین های چگالی بالا (HDLPE)، چگالی زیاد متقابل (XLPE) و چگالی کم خطی (LLDPE) هستند. مخزن پلی پروپیلن (PP) یک ترموپلی اتیلن سبک و بادوام است. نسبت به مخزن پلی اتیلن متراکم و محکم‌تر و از نقطه ذوب بالایی برخوردار هستند. مخازن آب پلی اتیلن مخازن آبی هستند که قادر به ذخیره مواد مختلفی هستند. این مخازن برای انواع مصارف مختلف از جمله نگهداری مواد، مخازن مورد استفاده در صنایع تصفیه آب و پساب و... استفاده می شود. مخازن پلی اتیلن در صنایع مختلفی مانند صنایع کشاورزی، نفت/گاز، آب، تصفیه پسماند و صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مخازن پلی اتیلن نگهداری آب و مواد شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک
فهرست مطالب

پلی اتیلن وینیل کلراید (PVC) ترموپلی اتیلن با دوام و شفافی است که در برابر ماده‌های مختلف مقاوم است. پلی اتیلن وینیلیدن فلوراید (PVDF) یک ترمو پلی اتیلن با دوام است. مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و سایش دارد. مخازن پلی اتیلن، قادر به ذخیره مواد مختلفی از جمله نگهداری انواع اسیدها، آب، مواد شیمیایی و… بوده و در صنایع تصفیه آب و پساب، کشاورزی، نفت/گاز، تصفیه پسماند و صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای مخزن پلی اتیلن گروه صنعتی پروتانک

مخازن پلی اتیلن (Polyethylene Tanks)

HDLPE و پلی پروپیلن هر دو ساختار پلیمری سفت و سخت و تقریباً از نظر شیمیایی بی اثر را ارائه می‌دهند که برای طیف گسترده‌ای از محیط‌های داخلی و خارجی ایده‌آل است. برخی از ارزشمند‌ترین مزایای انتخاب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

مقاومت شیمیایی بالا در برابر مواد شیمیایی

گرچه همه پلاستیک ها در برابر آسیب وارد شده از طریق مواد شیمیایی مقاوم نیستند. اما بسیاری از انواع پلاستیک مقاومت شیمیایی بیشتری نسبت به فایبرگلاس، فولاد کربن یا فولاد ضد زنگ دارند. مخازن پلی اتیلن با چگالی بالا HDLPE و پلی پروپیلن، می توانند مواد شیمیایی قلیایی و اسیدی مورد استفاده در پزشکی، دارو سازی، فرآوری شیمیایی، فرآوری مواد غذایی و سایر کاربرد های چالش برانگیز صنعتی را کنترل کنند.

مقاومت در برابر خوردگی توسط مواد اسیدی

مقاومت در برابر خوردگی به همان اندازه مقاومت قابل اعتماد در برابر صدمات شیمیایی مهم است. مخازنی که مواد شیمیایی و آب را در خود نگه می‌دارند. (به ویژه تحت گرما یا فشار) باید از نظر شیمیایی برای مدت طولانی یا استفاده مداوم بی اثر باقی بمانند.

حتی اگر آن‌ها تحت تعمیر قرار گرفته باشند. فلزاتی مانند مخزن فلزی هنوز هم در برابر خوردگی و زنگ زدگی آسیب پذیر هستند. موادی مانند فولاد ضد زنگ می توانند به مرور تخریب شوند. سطح ناصافی ایجاد کنند که ضعیف و خورده شود. مخازن پلی‌اتیلن قابل تعمیر هستند. با بروز کوچکترین مشکل می‌توان این مخازن را توسط خدمات شرکت سازنده تعمیر کرد.

نحوه ساخت مخزن پلاستیکی آب پلی اتیلنی

مخازن پلی اتیلن توسط فناوری روتو مولدینگ (شکل دهی مواد پلاستیکی بدون اعمال فشار، جهت ساخت مخازن چند هزار لیتری) و یا فرآیند جوشکاری پلاستیک ساخته می‌شوند. جوشکاری مخزن پلی اتیلن فرآیندی است که در آن دو قطعه پلی اتیلن نرم شده با حرارت از طریق اعمال فشار به هم متصل می‌شوند.

جوشکاری به کمک یک الکترود که از دستگاه اکسترودر بیرون آمده و بر سطح کار فشرده می‌شود، صورت می‌پذیرد. این مخازن جهت ذخیره سازی طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی تولید می‌شوند. شما می‌توانید با گرفتن مشاوره و راهنمایی از کارشناسان شرکت پروتانک به شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ سوالات خود را مطرح کنید.

قیمت مخازن پلی اتیلن افقی ساخت گروه صنعتی پروتانک
خرید مخازن پلی اتیلن افقی ساخته شده توسط قالب گیری دورانی ساخت گروه صنعتی پروتانک

انواع مخزن پلی اتیلنی از نظر ظاهری

مخزن پلی اتیلن عمودی

مخازن پلاستیکی HDPE که گاهی اوقات به عنوان HDLPE نیز یاد می‌شود. تهیه‌شده از پلی اتیلن با تراکم بالا، یکی از کارآمد‌ترین مخزن‌ها جهت ذخیره سازی آب، برای مصارف ذخیره سازی فله و مواد صنعتی در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، تولیدی و تجاری مانند (ذخیره میزان زیادی آب، ذخیره مواد شیمیایی و توزیع کود و مایع خروجی گازوئیل (DEF)، (اسیدها و مواد برای کنترل pH) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مخزن‌ها در اندازه‌های بزرگ برای انواع سیستم‌ها ارائه می‌شوند. HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) به دلیل کم هزینه بودن، مقاومت در برابر خوردگی و سازگاری شیمیایی خوب، بیشترین کاربرد را در ساخت مخازن عمودی دارد. برای ذخیره سازی موادی که به دمای حداکثر ۲۰۰ درجه فارنهایت نیاز دارند. مخازن پرو پیلن گزینه مناسب تری بوده و برای موادی که به دمای حدکثر ۳۰۰ درجه فارنهایت نیار دارند، مخازن اسید فایبر گلاس (PVDF) انتخاب مناسب‌تری هستند.

"کاربرد
مخازن پلی اتیلن مکعبی با دیواره های محکم و چند لایه

مخزن پلی اتیلن افقی

مخازن اتیلن افقی توسط فرایند قالب گیری چرخشی (دورانی)، با استفاده از پلی‌اتیلن خطی یا متقاطع ناهموار و چگالی بالا (HDPE) تولید می‌شوند. این مخازن یک پارچه، بدون درز و ضد آب ساخته شده که در برابر ضربه و مواد شیمیایی مقاوم هستند و محلول‌های بسیار چسبناکی با وزن مخصوص ۲.۰ تا وزن ۱۶.۵ پوند را در خود جای می‌دهند. جای گیری مواد آرایشی، اسیدها و مواد شیمیایی در این مخازن، این محصول را به یک انتخاب ایده‌آل تبدیل می‌کند.

مزایای منبع پلی اتیلن افقی

مخازن پلی‌اتیلن خطی از مواد ۱۰۰٪ با کیفیت مورد تأیید FDA ساخته شده و برای ذخیره سازی ایمن محصولات غذایی انتخابی ایده آل هستند. زیرا پلی اتیلن هیچ طعم و مزه‌ای به مواد ذخیره شده نمی‌دهد. مقاومت و عدم حل شدن پلی‌اتیلن در ذخیره مایعات، این مخازن را به محصولی کارآمد تبدیل می‌کند. شفافیت طبیعی پلی اتیلن خطی و پیوند عرضی آن، امکان مشاهده سطح مایعات ذخیره شده را نیز فراهم می‌کند.

مخزن پلی اتیلن قیفی
خرید مخازن قیفی با قابلیت انتقال مواد به صورت کامل و سریع در صنایع غذایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

مخازن پلی‌اتیلن افقی در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند. البته این خصوصیت ویژگی همه مخازن پلی‌اتیلن است چرا که پلی‌اتیلن به طور کلی در برابر اشعه فرابنفش مقاوم است. مخازن پلی‌اتیلن افقی در شرایط سخت آب و هوایی در فضای باز خراب دچار فرسودگی نمی شوند.

این مخازن برای مقاومت در برابر دمای حداقل ۱۲۰ درجه فارنهایت و حداکثر دما تا ۱۴۰ درجه فارنهایت طراحی شده اند. مخازن ذخیره سازی افقی دارای پایه های قالب هستند تا به کاهش شل شدن مخازن در اثر گرما کمک کرده و به راحتی جا به جا شوند.

برای اطمینان از کیفیت محصول، این مخازن پلی اتیلن افقی مطابق با استانداردهای ASTM D1998-93 ساخته شده اند. جهت استفاده از مخزن در جای ثابت و برای حمل و نقل، برای تأیید ضمانت و اطمینان از حفظ و نگهداری ظاهری و یکپارچگی مخزن، به استفاده از پایه های پشتیبان از پایین و حلقه های نگهدارنده مناسب نیاز است.

مخازن نگهداری آب و مئواد شیمیایی پلی اتیلن ساخت شرکت پروتانک
مخازن پلی اتیلن قیفی یا ته قیفی، ساخته شده از پلی اتیلن که به سرعت بالا در انتقال محتویات داخلی به مخازن و یا مکان های دیگر

مخزن پلی اتیلن مکعبی

مخازن پلی‌اتیلن مکعبی یا مستطیلی (هر دوی این ها یکی هستند و تفاوت آن ها در سایز یکی از اضلاع است) با ظرفیت های مختلف تولید می شوند. مخازن پلی‌اتیلن مکعبی شکل از نظر ساختار مناسب بوده و به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند. این مخازن دارای دیواره های محکم به ضخامت یک اینچ و دیواره های انتهایی به ضخامت ۱.۵ اینچ هستند. مخازن پلی‌اتیلن معکبی به دلیل شکل ظاهری خود می توانند در مقایسه با مخازن استوانه ای، صرفه جویی زیادی در هزینه حمل و نقل و هزینه تهیه مکان نصب داشته باشند.

کاربرد مخازن پلی اتیلن مکعبی

مخازن مکعبی پلی‌اتیلن، مطابق نیازهای هر صنعت و سفارشات مشتری، به صورت منحصر به فرد طراحی می‌شوند. کاربردهایی از جمله ذخیره آب و تصفیه آب و فاضلاب گرفته تا نگه داشتن مواد شیمیایی قلیایی یا اسیدی، مواد خورنده با سطح pH صفر تا ۱۴، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند اکستروژن مورد استفاده برای ساخت مخازن پلی‌اتیلن مکعبی شرکت پروتانک به هر مخزن اجازه می‌دهد تا دقیقاً برای عملکرد های خود طراحی و تولید شود.

مزایای استفاده از مخزن پنلی فایبرگلاس
انواع مخازن پنلی فایبرگلاس
مزایای مخزن پلی اتیلن مکعبی

مخازن اتیلن مزایای بی شماری نسبت به گزینه های فلزی، فایبرگلاس و روتو قالب دارند. تأسیسات تجاری و صنعتی می توانند از مخازن با دوام و با اطمینان بیشتر که نیاز به نگهداری کمتری داشته و کمتر در معرض خوردگی و زنگ زدگی هستند، بهره مند شوند.

مخزن پلی اتیلن قیفی شکل

مخازن پلی اتیلن قیفی یا ته قیفی، ساخته شده از پلی‌اتیلن که به سرعت بالا در انتقال محتویات داخلی به مخازن و یا مکان‌های دیگر معروف هستند. این مخازن اغلب برای ذخیره کردن آب و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. مایعاتی که در مخزن پلی اتیلن قیفی شکل قرار انباشته می‌شوند، می توانند به راحتی و با سرعتی مناسب از مخزن خارج شوند.

مخازن GRP و پنلی جهت ذخیره سازی اب
فواید استفاده از مخازن ذخیره grp و کاربرد آن در صنایع مختلف

این مخازن می‌توانند مسقیما به لوله‌ها و انشعابات انتقال محتویات وصل شده و فرآیند انتقال محتویات را ساده‌تر کنند. منابع قیفی شکل در سایز های مختلف ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۱۵۰۰ لیتر ساخته می‌شوند. در صنایعی از جمله صنایع غذایی، کشاورزی و شیمیایی پرکاربرد هستند.

مخزن پلی اتیلن زیر پله ای

مخازن پلی‌اتیلن زیر پله ای برای استفاده در خانه‌ها، ادارات، ساختمان‌ها و نگهداری و ذخیره سازی آب مورد نیاز انتخاب مناسبی هستند. نام این مخازن نیز بر همین أساس تعیین شده است. مخازن پلی‌اتیلن زیر پله ای، می توانند در زیر پله قرار گرفته و فضای خاصی را اشغال نکنند. این مخزن گزینه مناسبی برای ساختمان های کوچک امروزی است. ظرفیت‌های مخازن پلی‌اتیلن زیر پله نیز از مخزنی به مخزن دیگر متفاوت هستند. عمده مخازن مورد استفاده حجم ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ لیتر را دارند.

مخازن پلی اتیلن ساخت شرکت پروتانک
مخازن پلی اتیلن زیر پله ای ساخت گروه فنی مهندسی پروتانک
مخازن پلی اتیلن روباز

این دسته از مخازن برای سیستم‌های جمع آوری، ذخیره‌سازی موقت مایعات یا به عنوان مهار ثانویه برای مخازن عمودی در تاسیسات داخلی یا خارجی انتخاب می‌شوند. مخازن رو باز با پلی‌اتیلن با چگالی متوسط یا بالا با مقاومت در برابر اشعه فرا بنفش تولید می‌شوند. این مخازن ذخیره سازی بسیار پرکاربرد بوده و برای ذخیره آب سالم در صورت نیاز برای صنایع غذایی و… مناسب است. مخازن پلی‌اتیلن روباز بسیار محبوب هستند و در صنعت آبکاری شیمیایی برای اهداف غوطه وری استفاده می شوند.

مخازن روباز مخازن فرآیند‌گرا هستند که معمولاً برای مخلوط کردن یا مهار استفاده می‌شوند. این مخازن غالباً از پل‌های مخلوط کن استفاده می‌کنند و یک راه حل ایده آل برای موادی که نیاز به مخلوط کردن، یا آب دادن دارند، استفاده می‌شوند. یک درب لولایی نیز می‌تواند در قسمت بالایی این مخازن نصب شود.

مخازن پیش ساخته پلی اتیلنی پروتانک

مخازن پلی‌اتیلن مدولار (ماژولار) یا همان مخازن پلی اتیلن پیش ساخته، توسط هر شرکت تولید کننده مخزن پلی‌اتیلن از جمله شرکت پروتانک تهیه و به فروش می‌رسند. این مخازن پیش ساخته بنا به افق دید شرکت‌های سازنده مخازن، از امکانات ویژه ای برخودار هستند.

برای مثال می‌توان برای این مخزن پلی اتیلن، پایه‌های جدید و مقاومی استفاده کرد. نصب این مخازن را بر روی هر سطح مناسب و مسطح آسان کند. از طرفی می‌توان این مخازن را برای مصارف مختلف از مخازن یک لایه، دو لایه و… تهیه کرد. این مخازن پیش ساخته بنا به تولیدات هر شرکتی متفاوت است. عمدتاً می‌توان ویژگی‌های ساختاری این مخازن را که در سفارشات مشتری ذکر شده است، بنا به خواسته آن‌ها تغییر داد.

مشاوره خرید و نصب انواع مخازن با کارشناسان گروه صنعتی پروتانک
تولید، فروش و نصب تجهیزات تصفیه فاضلاب و انواع مخازن
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top