مخازن-استیل

مخزن استیل

مخزن استیل نوعی مخزن فلزی است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. بدنه آن از ورق فولادی ساخته شده است. قیمت آن با استفاده از لوازم جانبی مانند همزن برقی (موتور الکتریکی)، مبدل حرارتی و... تعیین می شود. این محصول برای ذخیره مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت‌ها در ظرفیت‌های یکسان بر اساس تجهیزات، نوع فولاد و کیفیت جوش‌های مورد استفاده برای تولید متفاوت است.
5/5 - (5 امتیاز)
فهرست مطالب

مخزن استیل در صنایع مختلفی اعم از صنعتی، تجاری و اقامتی کاربرد دارند. این مخازن در اشکال و ظرفیت‌های مختلفی، در شرکت پرو تانک طراحی و ساخته می شوند. مخازنی که در شرکت پرو تانک طراحی می شوند با توجه به کاربرد و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. مخازن استیل از جمله مخازن پرکاربردی است که در صنعت های مختلف به کار گرفته می شود. می توان در آن انواع مایعات و سیالات را قرار داد. آب باران، آب شرب، نفت خام، انواع پساب، روغن روانکاری، مواد شیمیایی و کلر جزو آن می باشند.

اگر قصد خرید مخازن استیل را دارید.در صورت نیاز به مشاوره در مورد طراحی، ساخت و یا ثبت سفارش مربوط به خرید مخازن استیل، کارشناسان فروش ما پاسخگوی شما خواهند بود.  

طراحی و ساخت مخزن استیل (فولادی)

به منظور طراحی و ساخت دقیق مخازن استیل، لازم است عوامل متعددی را در نظر بگیرید. البته باید توجه داشت که علاوه بر مطالبی که در ادامه به ذکر آن می پردازیم. مهم ترین عامل، به کاربرد مخزن استیل مد نظر شما و نحوه استفاده و نیاز شما باز می گردد. با توجه به نوع کاربرد و صنعتی که از این مخازن استیل استفاده می کند، طراحی و ساخت آن نیز متفاوت می شود.

در ادامه به بیان عوامل مهم در طراحی و ساخت این مخازن می پردازیم:

ساخت مخازن استیل استنلس توسط شرکت پروتانک
خرید مخازن استیل ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک جهت نگهداری گاز، گازهایی با فشار زیاد، روغن و…
مواد سازنده طراحی و ساخت مخازن استیل

نوع کاربرد، نحوه حمل و نقل، انتقال آن به وسیله تجهیزات. نحوه نصب، قوانین مربوط به نحوه استفاده و هزینه، از جمله عواملی هستند. که بر روی مواد اولیه برای طراحی و ساخت مخازن استیل تأثیرگذار هستند.

ابعاد و اشکال مخازن استیل کربن

نوع کاربرد مخازن در صنایع، رعایت استانداردهای لازم است. قوانین مربوط به حمل و نقل و نصب آن باعث ایجاد محدودیت‌هایی در ابعاد و اشکال مخازن استیل می گردد. اگر بخواهید از مخازن استیل برای نگهداری گاز، گازهایی با فشار زیاد و یا روغن استفاده نمایید. شکل استوانه ای و یا کروی گزینه مناسبی برای انجام این کار است. اما اگر ته نشینی مواد شیمیایی موجود در مخازن اهمیت داشته باشد. از مخازن استیل با شکل مخروطی استفاده میشود.

مقاومت دیواره‌های مخزن استیل

برای نگهداری حجم خاصی از مایعات، لازم است ضخامت دیواره مخازن استیل مطابق با استاندارد طراحی و ساخته شود. افقی و عمودی بودن مخازن یا به کار بردن قطعات ضربدری، نقش مهمی در میزان ضخامت مخازن استیل دارد.

تعیین محل قرارگیری مخازن استیل

محل قرارگیری مخازن نقش مهمی در طراحی و ساخت آن دارد. بسته به این که مخازن استیل در زیر زمین، روی زمین و یا بخشی از زمین قرار می گیرند. نحوه طراحی آن متفاوت خواهد بود.

طراحی مخازن استیل توسط گروه صنعتی پروتانک
مخازن استیل ساخته شده توسط گروه فنی مهندسی پروتانک با قابلیت مقاومت در برابر لرزه، فشار باد و دیگر عوامل محیطی
 • میزان دسترسی: در مرحله طراحی، امکان بررسی حالت های مختلف برای ساخت مخازن، بررسی مولفه های مختلف برای طراحی و موارد جانبی وجود دارد. می توان مخزن را به شکلی طراحی کرد که بررسی داخلی و یا تعمیرات مربوط به مخازن به سادگی انجام بپذیرد.
 • نحوه جابجایی: اینکه بخواهید همواره مخازن را جابجا کنید یا در یک مکان ثابت باقی بماند. بر روی سایز و وزن مخازن در هنگام طراحی نیز تأثیرگذار است.
 • مقاومت در برابر عوامل محیطی: اگر قرار است در فضای باز و یا محیطی با شرایط خاص قرار بگیرد. هنگام ساخت مخازن استیل به آن توجه ویژه ای خواهد شد. مخازن باید در برابر لرزه، فشار باد و دیگر عوامل محیطی دارای مقاومت نسبی باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده، فرایند لجستیک، نحوه بکارگیری از تجهیزات برای حمل و نقل و همچنین نصب آن، بر روی طراحی و ساخت مخازن استیل تأثیرگذار است. گروه صنعتی پرو تانک با بررسی دقیق تمامی موارد ذکر شده در هنگام مشاوره، طراحی و ساخت مخازن پلی اتیلن، تانکر استیل و… بالاترین کیفیت را به مشتریان خود ارائه می نماید.

طراحی و ساخت مخازن استیل توسط کارشناسان شرکت پروتانک
طراحی و ساخت مخازن استیل توسط کارشناسان گروه صنعتی پروتانک با بالاترین کیفیت و تجهیزات

انواع مخزن دوجداره استیل

گروه صنعتی مخازن استیل پرو تانک در این بخش به معرفی انواع مخازن با توجه به نوع کاربرد آن برای مشتریان می پردازد. تمامی انواع به کمک آخرین تکنولوژی، مجهزترین دستگاه ها و رعایت استانداردهای جهانی طراحی و ساخته می شود:

 • مخازنی با قابلیت حمل آب: برای تأمین آب اورژانس، مدارس، بیمارستان ها و توسعه های شهری کاربرد دارد.
 • مخازن استیل کاروگیت: به منظور ذخیره آب باران، آبیاری و آب برای مصارف آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مخازنی جهت ذخیره آب باران: برای جمع آوری و ذخیره آب باران و آبپاش های آتش نشانی کاربرد دارد.
 • مخزن استیل دوجداره: انواع سوخت های گرمایشی، روغن های سوختی و سوخت های مختلف را در آن نگهداری می کنند.
 • مخازن استیل متحرک: به منظور ساخت و سازهای ساختمانی، کشاورزی، تجهیزات برقی و خطوط مربوط به انتقال لوله به کار گرفته می شود.
 • مخزن مهار آتش: صنایع تجاری، آبپاش های آتش نشانی و ذخیره آب از این نوع مخازن استفاده می کنند.
 • روانکاری بر روی سطح زمین: برای نگهداری روغن‌های مختلف و روانکاری، مایعات کلاس B III و سوخت‌های اضطرای کاربرد دارد.
 • مخازن زیرزمینی: این نوع از مخازن برای ذخیره پساب مایع، فاضلاب، جمع آوری آب زیرزمینی و آب خاکستری است.
 • مخازن مربوط به سوخت های زیرزمینی: لازم است برخی از مواد قابل اشتعال مانند نفت خام، مواد شیمیایی و مایعات قابل اشتعال در این مخازن و در زیر زمین قرار بگیرند.
 • مخازن مربوط به سوخت های دیزلی: انواع سوخت‌ها در مکان‌های صنعتی در این نوع مخازن نگهداری و ذخیره می شود.
مخازن استیل ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
گریدهای فلزی مخازن استیل کربن ساخت گروه صنعتی پروتانک

طراحی و ساخت مخزن دوجداره استیل

مخازن استیل به صورت کلی به دو دسته کربن استیل و فولاد ضد زنگ تقسیم بندی می شوند. فولاد ضد زنگ نیز دارای ۵ نوع آستنیتی، رسوبی، فریتیک، دوپلکس و مارتنزیتی می باشد. هر کدام از گریدها لزوما دارای کاربرد متفاوتی نیستند. ممکن است یک گرید پاسخگوی بسیاری از نیازهای یک صنعت باشد.

برای مثال می توان عنوان کرد که کربن استیلی که دارای کربن کمتر است. بیشترین میزان استفاده را در صنایع دارد. پس از آن استیل ضد زنگ آستنیتی ۳۰۴ و ۳۱۶ مورد استفاده قرار می گیرد. از بین دو نوع مخازن استیل نامبرده، نوع کربن استیل دارای محبوبیت بیشتری است. زیرا قیمت آن نسبت به فولاد ضد زنگ به مراتب کمتر می باشد و از محصولات پرفروش ماست.

گریدهای فلزی مخازن استیل کربن

در کربن استیل، نوع کم کربن آن از ۰.۱۵ درصد کربن و ۰.۰۵ درصد استیل تشکیل شده است. به همین دلیل به سادگی می توان آن را خم نمود. طبق سفارش مشتری آن را به شکل مورد نظر جوش داد. قیمت آن بسیار پایین بوده و می توان از این نوع مخزن برای ذخیره سوخت، روغن و ساخت سپتیک تانک نیز استفاده نمود.

مخازن فلزی و مخازن استیل ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخازن فولاد ضد زنگ و مخازن استیل جهت ذخیره‌سازی مواد روغنی و… ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک

اگر ماده ای که درون آن قرار می گیرد، دارای خاصیت اسیدی و یا خورندگی است. می توان از روکش اپوکسی، لاستیک و یا پلی اورتان استفاده نمود. در مواردی که مخازن سطحی و یا زیرزمینی حاوی مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین یا نفت خام باشد، از مخزن استیل دوجداره استفاده می کنند.

نصب و راه اندازی مخزن استیل کربن

ساخت و نصب مخازن فولاد ضد زنگ در مواردی استفاده می شود که نیاز به ذخیره سازی مواد شیمیایی باشد. با کربن استیل ناسازگار است و یا دارای خاصیت خورندگی بسیار بالایی باشد. فولاد ضد زنگ به دلیل داشتن کروم در ساختار خود، لکه دار و تیره نشده و همچنین زنگ نمی زند.
گریدهای ۳۰۴ مخازن فلزی، از ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل ساخته شده اند. به آن ها ۱۸/۸ نیز گفته می شود. از جمله رایج ترین و پرکاربردترین نوع مخازن است. برای نگهداری گلیسیرین و کود مایع به کار می رود. البته این درصد از ترکیبات فولاد ضد زنگ، برای ساخت مخازن مربوط به پاستوریزه کردن و یا رسیدن میوه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از بین محصولات، گرید L304 از نوع ۳۰۴ گرانتر است. چرا که بسیار بزرگ بوده و نیاز به جوشکاری دارد، میزان کربن آن کم است. به همین دلیل رسوب کروم کاربید یا CCP در محل هایی که جوش داده می شود، تشکیل می گردد. تشکیل CCP، باعث کاهش میزان زنگ زدن و همچنین از بین رفتن مخزن می گردد.

انواع مخازن استیل ساخت گروه صنعتی پروتانک
خرید انواع مخازن استیل ارائه شده توسط گروه صنعتی پروتانک

گرید ۳۰۴

در این رده از محصولات، گرید ۳۰۴ در صنایع غذایی کاربرد دارد، زیرا به سادگی تمیز می شود و احتمال رشد باکتری ها بر روی سطح مخازن استیل وجود ندارد، چون سطح صاف و بدون شیار آن به صورت مستقیم با مواد غذایی در تماس است و باید دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی باشد.

تولید مخازن استیل

دومین گرید پرکاربرد مخازن نگهداری مواد شیمیایی در بین محصولات فروشی ما، مربوط به گرید ۳۱۶ می باشد که ۲ تا ۳ درصد مولیبدن دارد، وجود مولیبدن در ترکیب این نوع از مخازن، باعث افزایش مقاومت آن نسبت به خوردگی در برابر اسید سولفوریک و اسیدهای آلی گرم شده در هنگام پردازش مواد خوراکی و یا صنایع مربوط به دارو می گردد.

مخازن استیل ضد زنگ ساخت گروه صنعتی پروتاک
مخازن استیل و کاربرد های متفاوت آن در صنایع متفاوت ارائه شده توسط گروه صنعتی پروتانک

این نوع از مخازن در مقایسه با گرید ۳۰۴، برای نگهداری اسیدهایی که به شدت اکسید کننده هستند مانند اسید نیتریک، گزینه مناسبی نمی باشد. گرید ۳۱۶ در برابر خوردگی ناشی از آب و نمک مقاوم بوده و به همین در صنایع دریایی بسیار پرکاربرد است در ضمن واریانت L316 این گرید نیز توسط گروه صنعتی پرو تانک تولید می گردد که شباهت زیادی با L314 داشته و دارای ابعاد بسیار بزرگی است که برای استفاده های بسیار بزرگ طراحی و ساخته می شود.

کاربرد مخازن استیل کربن پروتانک

همانطور که در قسمت های قبل به بیان آن پرداختیم، مخازن استیل دارای کاربردهای مختلفی در صنایع هستند که به منظور جمع بندی موارد ذکر شده، در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

 • نگهداری مواد شیمیایی، مواد غذایی، آب باران، آب شرب، پساب ها، فاضلاب، نفت خام، روغن
 • ذخیره لجن فعال در تصفیه آب (توسط فیلتر شنی)، مواد شیمیایی اسیدی و یا خورنده مانند سولفوریک اسید، نیتریک اسید و… .
 • صنایع دریایی، دارویی، تولید نوشیدنی ها
 • مصارف خانگی، تجاری، مدارس، بیمارستان ها، کارخانجاتی مانند سیمان
 • مخازن هوادهی از طریق بلوئر و دیفیوزر

کاربرد و مزایای مخزن استیل در صنایع گوناگون

وجود گریدهای مختلف، مواد اولیه مرغوب، تنوع در شکل و اندازه و… سبب شده که مخازن استیل، کاربرد فراوانی در صنایع داشته باشد. در ادامه به ذکر مزایا و معایب این مخازن می پردازیم تا هنگام خرید تصمیم هوشمندانه تری اتخاذ کنید:

 • نسبت به خوردگی، گرما، باد و… مقاومت بالایی داشته و مدل های گالوانیزه مخازن نیز نسبت به پوسیدگی هم مقاومند و نیازی به استفاده از روکش داخلی و یا خارجی برای افزایش مقاومت آن نیست. طول عمر مفید آن ۳۰ سال بوده و همچنین در برابر اشعه خورشید و آتش نیز مقاوم است.
 • برخی مواد مانند سیمان در طی زمان، ترک می خورند و می شکنند، مخازن استیل در هیچ شرایطی دچار ترک و یا شکستگی نمی شود. به همین دلیل هیچ باکتری نمی تواند به آن ورود پیدا کند. همچنین دارای عمر مفید بالایی است که باعث می شود هزینه های جانبی شما مشتریان عزیز مربوط به تعمیر و نگهداری مخازن استیل به شدت کاهش یابد.
مزایای مخازن استیل گروه صنعتی پروتانک
مخازن استیل مورد استفاده در صنایع مختلفی مانند کشاورزی، ساختمان سازی و همچنین برای مصارف خانگی، مدارس و… ساخته شده توسط گروه صنعتی پروتانک
 • در طراحی نیز بسته به نوع نیاز آن در صنعت مورد نظر از وزن، ضخامت ورق، گرید مختلف استفاده می شود تا کاربرد مناسبی برای خریدار داشته باشد. رنگ آن نیز سلیقه ای بوده و می توانید هر رنگی را برای سفارش انتخاب کنید.
 • در برابر عوامل خارجی و محیطی مانند گرما یا سرمای زیاد کاملا مقاوم بوده و ساختار آن آسیبی نمی بیند.
قیمت مخزن استیل جهت نگهداری آب ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن استیل ۲۰۰۰ لیتری جهت نگهداری آب ساخت گروه صنعتی پروتانک
 • سازگار با محیط زیست بوده و بازیافت می گردند.
 • برای ساخت هر مخزن جدید از %۶۰ تا %۷۰ مواد بازیافت شده مخازن قبلی استفاده می شود. به همین دلیل در برابر رنگ گرفتگی مقاومند و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند.
 • تمیز کردن آن به سادگی صورت می گیرد و در برابر مواد قلیایی و اسیدی دارای مقاومت بالایی است.
 • انواع قابل حمل آن در صنایع مختلفی مانند کشاورزی، ساختمان سازی و همچنین برای مصارف خانگی، مدارس و… نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب مخزن استنلس استیل

 • با توجه به نوع کاربرد، تعداد، شکل و… تحویل مخازن استیل ممکن است ۲۰ هفته طول بکشد. در مقایسه با آماده سازی و تحویل مخازن پلی اتیلنی زمان بیشتری است.
 • وزن آن نسبت به مخازن دیگر بیشتر است. به همین دلیل دارای هزینه مربوط به جابجایی است. همچنین باید نصب آن به صورت محکم‌تری انجام شود.

قیمت مخزن دوجداره استیل

قیمت مخازن استیل ثابت نیست. به عوامل مختلفی مانند از قبیل نوع کاربرد، میزان ماندگاری، ضخامت ورقه، گرید، درجه خلوص مواد اولیه، کیفیت، شرکت سازنده و نوسانات ارزی بستگی دارد. گروه صنعتی پرو تانک بالاترین کیفیت را در زمینه انواع مخازن استیل به مشتریان خود عرضه می کند. شما می توانید محصول مدنظر خود را کمترین هزینه نسبت به نمونه های داخلی، خریداری نمایید. قیمت مخازن استیل نسبت به مخازن دیگر بسیار مقرون به صرفه بوده و همچنین هزینه های جانبی ناشی از تعمیرات و نگهداری بسیار پایینی دارد زیرا به ندرت دچار مشکل می شود. البته گروه صنعتی مخازن استیل پرو تانک با مناسب ترین قیمت این محصول را به مشتریان خود عرضه می کند.

برای اطلاع از قیمت مخزن استیل ۲۰۰۰ لیتری، قیمت مخزن استیل ۵۰۰۰ لیتری و انواع دیگر با کارشناسان واحد فروش ما در تماس باشید. گروه صنعتی پرو تانک بالاترین کیفیت، رعایت موارد مربوط به استاندارد و مناسب‌ترین قیمت را به مشتریان خود تضمین می نماید.

طراحی، تولید، ساخت و قیمت مخزن استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top