لوله‌های انتقال آب و فاضلاب


لوله قطعه‌ای استوانه‌ای شکل و توخالی است که در سیستم‌های لوله کشی به منظور انتقال انواع مایعات، گازها، جامدات، انتقال آب و فاضلاب به سپتیک تانک و تصفیه‌خانه‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله‌ها دارای آلیاژ‌های متفاوتی اعم از آلیاژ مصرفی در تاسیسات و صنعت فولاد، لوله کاروگیت، لوله پلی اتیلن، لوله جی آر پی (GRP)، لوله استیل کربن (آهنی)، گالوانیزه، سرامیک، شیشه، فایبرگلاس، بتن و پلاستیک و… هستند که در صنایع نفت، گار، تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، لوله‎ کشی در صنایع پالایشگاهی، نیروگاه‌ها، انتقال آب و فاضلاب، سیستم‌ها و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی به کار گرفته می‌شوند. علاوه بر لوله‌های ذکر شده در بالا لوله‌های چدنی، سیمانی و… در برخی پروژه‌های خاص به کار می‌روند اما میزان استفاده از آن‌ها بسیار محدود است. انتخاب جنس مناسب لوله وابسته به مقدار بودجه، سرویس مایع، طراحی فشار و دما و برخی عوامل دیگر بستگی دارد. 

لوله‌ها معمولا با دو روش متفاوت مانیسمان (بدون درز) و لوله درزدار تولید می‌شوند. لوله‌ها با توجه به مواد تشکیل دهنده دارای مشخصات فراوانی از جمله استحکام، عمر مفید، تحمل فشار و مواردی از این قبیل هستند. از DN یا NPS برای بیان سایز لوله استفاده می شود. DN مخفف Diameter Nominal به معنی سایز لوله و NPS، مخفف عبارت Nominal Pipe Size ‌می‌باشد. این پارامتر، بیش از این که مشخص‌کننده‌ی اندازه‌ی واقعی لوله می‌باشد. 

کاربرد لوله‌ها در صنایع گوناگون

لوله‌ها با توجه به جنس‌های که دارند، دارای کاربردهای متنوعی هستند. از مهم‌ترین کاربرد لوله‌ها در صنعت می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • انتقال مواد شیمیایی و فاضلاب: انتقال مواد شیمیایی یا فاضلاب شهری یکی از اصلی ترین کاربردهای لوله است. بهترین نوع برای این صنایعُ لوله فولادی و لوله پلی اتیلن هستند. 
  • انتقال مایعات: انتقال موارد بهداشتی مانند آب آشامیدنی از جایی به جای دیگر از مهمترین کابردهای لوله‌ها است.
  • انتقال گاز یا مواد گازی: جهت انتقال گاز از پالایشگاه‌ها و شرکت‌های پتروشیمی از لوله‌های فولادی با ترکیبات خاص استفاده می‌گیرد.

گروه صنعتی پروتانک با بیش از ۱۵ ساب سابقه فعالیت در حوزه طراحی و ساخت و فروش انواع لوله، یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین شرکت‌های فعال در فروش انواع لوله‌می باشد. جهت کسب مشاوره و اطلاعات کاربردی می‌تواید با مشاوران گروه صنعتی پروتانک تماس حاصر فرمایید. . 

Scroll to Top