سپتیک تانک

سپتیک تانک (septic tank) یا همان گند انبار، تصفیه فاضلاب را به صورت تصفیه مکانیکی (شامل ته‌نشینی فاضلاب جامد) و تصفیه بیولوژیکی (شامل استفاده از باکتری‌های بی‌هوازی و تبدیل آن به پساب و گاز متان) انجام می‌دهد. مخزن سپتیک جز ساده‌ترین واحدهای سیستم تصفیه فاضلاب خانگی نامیده می‌شود که عمل تصفیه پساب را به کمک فرآیندهایی از قبیل ته نشینی، شناورسازی و… انجام می‌دهد.

از سپتیک‌تانک‌های گروه صنعتی پروتانک در واحدهای ویلایی و مسکونی، کارگاه‌های عمرانی و ساختمانی، رستوران‌ها و هتل‌ها، مجتمع‌های تفریحی و ورزشی، کارخانجات تولیدی و صنعتی و… استفاده می‌گردد. 

قیمت و خرید مخزن سپتیک پلی اتیلنی ساخت گروه صنعتی پروتانک

سپتیک تانک پلی اتیلنی پرو تانک

سپتیک‌ تانک (septic tank)، مخازنی ساده اما پر کاربرد برای تصفیه فاضلاب‌های مختلف از جمله پساب بهداشتی و انسانی هستند. تانک سپتیک فاضلاب مورد استفاده در اکثر سیستم‌های تصفیه فاضلاب، یک حوضچه ته نشینی برای ورود فاضلاب دارند. فاضلاب به آهستگی وارد حوضچه شده و به آن زمان داده می‌شود تا ذرات جامد، املاح و رسوبات خود را ته‌نشین کرده و لایه لجنی تشکیل دهد. اکثریت جریانات فاضلابی ناهمگن هستند که شامل روغن و چربی، ذرات معلق سبک یا سنگین و اجزای تجزیه پذیر می‌باشند. ورود این جریان به سیستم فاضلاب مسائل متعددی از جمله انسداد لوله کاروگیت فاضلابی را ایجاد می‌کند.

این لجن ته‌نشین شده به کمک باکتری‌های بی‌هوازی هضم‌شده و فرآیند تصفیه مکانیکی و تصفیه بیولوژیکی با هم صورت می‌پذیرد. این جریان‌ها در مخازن سپتیک فیلتر و تصفیه می‌شوند. شرکت پروتانک از سال ۱۳۸۵ با کمک تیم توانمند خود توانسته به عنوان تولیدکننده و طراح انواع مختلف مخازن در حوزه تصفیه آب و تصفیه فاضلاب فعالیت داشته و پروژه‌های بزرگی اجرا نماید.

جنس مخزن سپتیک تانک  پلی اتیلن گرید 100 (Pe100)، پلی پرو پیلن، GRP، کامپوزیتی
ظرفیت سپتیک تانک  3 الی 85 (بر حسب متر مکعب)
اشکال سپتیک استوانه‌ای، افقی، عمودی
اتصالات ساده و فلنجی (طبق درخواست و نظر کارفرما)
استانداردها   تولید: ISIRI 9116-1 / طراحی استاتیکی: ATVA 127 / جوشکاری: 2209, DVS 2207
اجزاء و متعلقات مخزن  سیستم ورودی فاضلاب، مخزن اولیه، دیواره جداکننده، مخزن زلال‌سازی، دریچه بازدید، لوله ورودی و خروجی، لوله خروجی بیوگاز(ونت)

مشخصات فنی و ظاهری مخازن سپتیک‌تانک پلی اتیلنی گروه صنعتی پروتانک

سپتیک تانک چیست؟

مخزن سپتیک یک راکتور برای جداسازی و تصفیه پساب انسانی است و شامل دو محفظه مجزا است که در آن‌ها این مواد با جمع آوری چربی‌ها در بالا و به دام انداختن مواد سنگین در پایین محفظه اول و سپس بکارگیری باکتری‌های هوازی در محفظه جدا می‌شوند. اتاق دوم باکتری‌های هوازی (در سپتیک‌های هوازی) و باکتری‌های بی هوازی (در سپتیک‌های بی هوازی) مواد موجود را تجزیه می‌کنند و امکان تصفیه پساب را فراهم می‌سازند.

از آنجا که واکنش‌های شیمیایی متعددی در سپتیک تانک‌ها در حضور عناصر اسیدی و قلیایی رخ می‌دهد، بهترین راه حل استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلنی از شرکت پرو تانک است که سبک، بادوام، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، ارزان، با قابلیت نصب و نگهداری آسان هستند.

سپتیک تانک‌های شرکت پرو تانک به صورت یکپارچه و با استفاده از روش قالب‌گیری مولدینگ ساخته می‌شوند و در اثر تنش‌های فشاری ناشی از فشار خاک یا جوشکاری اکسترود شده مانند مخازن سپتیک مشابه دست‌ساز آسیب ندیده و شکسته نمی‌شوند. در نتیجه فاضلاب از آن‌ها تحت هیچ شرایطی نشت نمی‌کند.

سپتیک تانک جهت تصفیه پساب ساخت گروه صنعتی پروتانک

طراحی و اجزا سپتیک تانک فاضلابی

در حال حاضر مخزن سپتیک به طور کلی به دو محفظه تقسیم شده است که هر کدام دارای ورودی و یک درب هستند و توسط یک دیوار جداکننده با دریچه‌هایی در مرکز کف و سقف مخزن جدا شده است. فاضلاب وارد اولین محفظه مخزن می‌شود و به رسوبات و مواد سبک اجازه شناورسازی می‌دهد.

هضم بی‌هوازی ذرات محلول موجود در فاضلاب باعث کاهش حجم مواد جامد می‌شود. بخش مایع مخلوط از دیوار پارتیشن به محفظه دوم عبور کرده و متعاقباً از خروجی به مخزن سپتیک منتقل می‌شود که بسته به نوع آن به عنوان زمینه شستشو، میدان زهکشی یا میدان نشت نیز شناخته می‌شود.

سپتیک تانک پلی پروپیلن پروتانک

اجزا سپتیک تانک

 • سیستم ورودی فاضلاب: این قسمت شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
 • مخزن اولیه سپتیک‌تانک: مخزن اولیه بیشترین حجم از سپتیک را به خود اختصاص می‌دهد. معمولا 60 الی 70 درصد حجم کل سپتیک‌تانک مربوط به این بخش است.
 • دیواره جداکننده مخزن: وجود دیواره در مخزن سپتیک‌تانک از ورود لجن، چربی و روغن‌های شناورشده به مخزن زلال سازی جلوگیری می‌کند.
 • منبع زلال‌سازی سپتیک: این قسمت از مخزن سپتیک‌تانک تقریبا 30 درصد از حجم کل سپتیک‌تانک را شامل می‌شود. در این مخزن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناور تجمع می‌یابد.
 • خروج بیوگاز (تهویه مخزن سپتیک): گازهای تولیدشده ناشی از فرآیندهای بی‌هوازی تصفیه پساب از طریق این مجراها از سپتیک‌تانک خارج می‌گردد. از جمله این گازها می‌توان به گازهای هیدرو سولفور و متان اشاره کرد.
 • سیستم خروجی پساب: این قسمت شامل بافل و لوله خروجی سپتیک‌تانک می‌باشد.

 

مخزن سپتیک از یک یا چند مخزن با حجم 4000 تا 7500 لیتر تشکیل شده است. ارتفاع متناسب در این مخازن حدود 2 تا 2.5 متر است و فضای روی سطح آب حدود 0.6 متر است. طول مخزن تا عرض مخزن (در مخازن بزرگ) عموماً 3 تا 1 است. خط ورودی فاضلاب به یک سر آن متصل است، در حالی که قسمت تخلیه سپتیک‌تانک به سر دیگر آن متصل است.

 

قیمت و فروش سپتیک تانک فاضلاب گروه پروتانک

 

تانک سپتیک فاضلاب مورد استفاده در اکثر سیستم‌های تصفیه فاضلاب، یک حوضچه ته نشینی برای ورود فاضلاب دارد.

نحوه عملکرد مخزن سپتیک تانک

در قدم اول فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد مخزن اولیه سپتیک‌تانک می‌شود. این بخش که با قسمت جداکننده از قسمت دوم مخزن جدا شده است. دو سوم حجم کل سپتیک‌تانک را شامل می‌شود. به دلیل افزایش وزن، مواد معلق و ذرات خارجی به سمت پایین حرکت می‌کنند. با ورود فاضلاب به این قسمت ته مخزن ته‌نشین می‌شوند. روغن‌ها و چربی‌ها به سمت بالا حرکت نموده و روی سطح شناور می‌شوند. زیرا وزن آنها کمتر از فاضلاب است.

قیمت سپتیک تانک دفن شده در زیر زمین ساخت گروه صنعتی پروتانک

تجمع رسوبات در کف مخزن سپتیک، توده‌ای از لجن ایجاد می‌کند. در آن میکروب‌ها و باکتری‌ها تکثیر شده و رشد می‌کنند. آلودگی‌ها و فاضلاب در نتیجه فعل و انفعالات بیولوژیکی که در طول تولید مثل و رشد آن‌ها رخ می‌دهد، تصفیه می‌شوند. این واکنش‌ها علاوه بر تبدیل مقدار قابل توجهی لجن به بیوگاز‌، حجم لجن را کاهش می‌دهند. بیوگاز تولید شده در سپتیک‌تانک که بیشتر متان است از طریق لوله خروجی بیوگاز خارج می شود.

پس از گذشت حدود دو سال، لجن انباشته سپتیک‌تانک باید تخلیه شود. توصیه می‌شود هنگام تخلیه مقداری لجن در مخزن سپتیک بگذارید. از آنجا که این لجن حاوی میکروب‌ها و باکتری‌های موثر در تصفیه است. حذف مجدد آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد تا قسمت بیولوژیکی سپتیک‌تانک دوباره راه‌اندازی شود.

کاربرد تانک سپتیک جهت تصفیه فاضلاب

سپتیک فاضلاب پروتانک سبب گردیده تا از آن در بخش‌های مختلفی از جمله سپتیک‌تانک خانگی، بهداشتی و صنعتی استفاده گردد. برخی از اصلی کاربردهای سپتیک‌تانک عبارتند از:

 • پیش تصفیه و تصفیه اولیه فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع‌های تجاری و اداری‌، هتل‌ها و رستوران‌ها مطابق مقررات شهرداری و EPA توسط سپتیک‌تانک‌های خانگی انجام می شود.
 • حذف ذرات ته‌نشین شده، چربی و روغن از فاضلاب رستوران و ناهارخوری برای جلوگیری از جذب سریع و پرشدن و گرفتگی لوله‌ها به دلیل تجمع چربی و ذرات رسوب بزرگ.
 • پمپاژ و متعادل‌سازی فاضلاب در سیستم‌های تصفیه فاضلاب

مزایای مخزن سپتیک فاضلاب

 • مقاومت در برابر خوردگی و تحمل بالا در شرایط سخت محیطی
 • آب بندی کامل سپتیک‌تانک، بدون هیچ گونه آلودگی در خارج از مخزن
 • بسیار مقاوم در برابر نیروهای خاک اطراف سپتیک‌تانک
 • ساخت، نصب و راه‌اندازی به سرعت انجام می شود
 • دفن در زیرزمین به عنوان وسیله‌ای برای انتقال ثقلی فاضلاب به مخزن سپتیک و اجتناب از اشغال فضاهای مفید
 • سهولت حمل و نقل و نصب به دلیل وزن کم
 • عدم نیاز به قطعات مکانیکی و کادر متخصص
 • مکان تصفیه فاضلاب در مناطق دوردست و بدون امکانات
 • عدم نیاز به مصرف انرژی
 • امکان بازگشت آب های زیرزمینی در صورت پیاده‌سازی صحیح
 • امکان جابجایی سپتیک‌تانک حتی پس از چند سال نصب
 • ضمانت و گارانتی سپتیک‌تانک 50 ساله بدون خوردگی
 •  
ردیف منشاء تولید فاضلاب محدوده
لیتر در روز
مقدار
لیتر در روز
1 واحدهای مسکونی
(شهرهای بزرگ-شهرهای کوچک-روستاها)
75-250 200
2 ویلاهای تفریحی (بدون استخر) 150-300 250
3 ساختمان های اداری 45-150 120
4 کارخانه ها و کارگاه های صنعتی 50-200 180
5 کارگاه های ساختمانی 50-150 120
جدول سرانه تولید فاضلاب سرانه بهداشتی

قیمت سپتیک تانک فاضلاب

مخازن سپتیک شرکت پروتانک از بهترین کیفیت مخزن پلی پروپیلن برای این سیستم استفاده کرده است تا عمر محصولات بالاتر باشد. شما می‌توانید با سفارش سپتیک‌تانک فاضلاب از شرکت پروتانک، درخواست همراه کردن مخزن سپتیک را با بیوفیلم ها و برخی از روش‌های دیگر تصفیه آب کنید. می توان حجم برخی از مخازن سپتیک را با استفاده از مخازن جانبی، افزایش داد. بدین صورت این سپتیک‌تانک می‌تواند بهینه و برای مصارف شما کارآمدتر باشند. پس با تماس با شرکت پروتانک شانس انتخاب مخزن سپتیک همراه با روش‌های جانبی تصفیه را داشته باشید و به دلیل کیفیت بالای این مخازن، تا سالیان دراز از کارکرد این سیستم اطمینان حاصل فرمایید.

قیمت مخزن اسید جهت نگهداری موادی شیمیایی ساخت گروه صنعتی پروتانک

قیمت سپتیک تانک خانگی پرو تانک

اطلاع از مقدار فاضلاب جمع‌آوری شده در ساختمان به صورت شبانه‌روزی برای محاسبه حجم و قیمت سپتیک‌تانک بسیار مهم است. اندازه مخازن بر اساس میزان فاضلاب تخلیه شده در آنها تعیین می‌شود. مخزن سپتیک ممکن است در پروژه‌های مختلفی از جمله مجتمع‌های آپارتمانی و مسکونی، هتل‌ها ، مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، صنایع، مراکز آموزشی، پادگان‌ها، پایانه‌های حمل و نقل مسافری و… مورد استفاده قرار گیرد. 

شرکت پروتاک در زمینه توسعه و ساخت سپتیک‌ تانک پلی اتیلن، سپتیک تانک GRP و سپتیک تانک بتنی پیشرو است. جهت خرید مخزن سپتیک فاضلابی و استعلام قیمت می‌توانید با شماره تماس 02632708995 حاصل فرمایید.

انواع سپتیک تانک

جنس مخازن سپتیک‌تانک بر اساس مواردی که مورد استفاده قرار می‌گیرند تا یک مخزن سپتیک ساخته شود، به ۴ دسته مختلف تقسیم می شوند:

 • سپتیک‌تانک پلی اتیلن
 • سپتیک‌تانک بتنی
 • سپتیک‌تانک استنلس استیل و یا همان سپتیک‌تانک فولاد ضد زنگ
 • سپتیک‌تانک پلاستیکی
 • سپتیک‌تانک فایبر گلاس

نحوه نصب مخزن سپتیک فاضلابی

سیستم سپتیک‌تانک عمدتا طراحی ساده ای دارد. طراحی سپتیک‌تانک پلی اتیلن، باعث افزایش سهولت کار با مخزن سپتیک فاضلاب و افزایش بازدهی این سیستم‌ها می شود. مخازن سپتیک عمدتا به شکل های استوانه‌ای یا مستطیلی هستند. از جنس‌های مختلف بتن، فایبرگلاس، پلی اتیلن، استیل و آجر (امروزه دیگر وجود ندارند) ساخته می شوند. سپتیک تانک GRP یه لوله برای ورود پساب به داخل آن و یک لوله برای خروج پساب تصفیه شده دارد.

بسته به جنس مخزن انتخابی نحوه نصب نیز متفاوت خواهد بود. برای نصب یک سیستم سپتیک باید در اولین مرحله محل دفن و خاک منطقه از نظر نفوذ بررسی می‌شود. ویژگی‌های مهمی اعم از فضای موجود، توپوگرافی، میزان آب مصرفی بر اساس نوع محل، محل چاه و یا چاه‌های همجوار، نوع خاک و لایه‌بندی، توانایی خاک در تخلیه و تصفیه فاضلاب و… در طی این بررسی مهم بوده و نحوه طراحی و نصب را تحت شعاع قرار می‌دهند.

عملکرد سپتیک تانک ساخت گروه پروتانک

محاسبه حجم مخزن سپتیک‌

ابتدا باید مطلع شوید که در طول شبانه روز چه مقدار فاضلاب در خانه یا هر محلی که می خواهید مخزن سپتیک را نصب کنید تولید می شود. محاسبه حجم سپتیک‌تانک بر اساس میزان این فاضلاب متفاوت است. مخازن سپتیک می توانند در تصفیه فاضلاب آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی و هم چنین ساختمان های ویلایی، هتل ها، مراکز درمانی، بیمارستان ها، کارخانجات، مراکز آموزشی، پادگان ها، پایانه های باربری و مسافربری و… مورد استفاده قرار گیرند.

Scroll to Top