مخازن تحت فشار فایبرگلاس
5/5 - (5 امتیاز)

مخزن فایبر گلاس تحت فشار

(  Fiber glass) فایبر گلاس در سال 1932 به طور اتفاقی توسط Games Slayter یافت شد. فایبرگلاس نوعی پلاستیک است که با فیبر شیشه استوار سازی شده  و از نظر فشرده سازی و کشش بسیار سفت و مقاوم است. از این نوع پلاستیک در ساخت مخازن تحت فشار استفاده شده و این مخازن از آلیاژفولاد و کامپوزیت تولید می شوند. فایبرگلاس ساختاری نازک (پوسته ای) دارد و با بالا رفتن بار در مخزن، ضخامت آن کاهش پیدا کرده و اکثرا به صورت دست ساز ساخته می شوند.

قیمت مخزن فایبرگلاس تحت فشار ۱۴۰۱/۱۰/۲۰

شرح محصولسایز/ ابعاد(اینچ)قیمت (تومان)
مخزن فایبرگلاس تحت فشار (frp)14*651,800,000
مخزن فایبرگلاس تحت فشار (frp)16*652,244,000
مخزن فایبرگلاس تحت فشار (frp)18*653,300,000
مخزن فایبرگلاس تحت فشار (frp)21*624,380,000
مخزن فایبرگلاس تحت فشار (frp)24*726,780,000
فهرست مطالب

(Fiber glass) فایبر گلاس در سال ۱۹۳۲ به‌طور اتفاقی توسط Games Slayter یافت شد. فایبرگلاس نوعی پلاستیک است که با فیبر شیشه استوارسازی شده و از نظر فشرده‌سازی و کشش بسیار سفت و مقاوم است. از این نوع پلاستیک در ساخت مخزن فایبرگلاس تحت فشار استفاده می‌شود. این مخازن از آلیاژ فولاد و کامپوزیت تولید می‌شوند. فایبرگلاس ساختاری نازک (پوسته‌ای) دارد. با بالا رفتن بار در مخزن، ضخامت آن کاهش پیدا می‌کند و اکثراً به‌صورت دست‌ساز ساخته می‌شوند.

مخزن فایبرگلاس (کامپوزیتی) پروتانک

مخزن تحت فشار یک ظرف بسته است که برای نگهداری مایعات و گازها در فشار بسیار بالاتر یا پایین‌تر از فشار محیط ساخته شده است. مواد سازنده مخزن پلی پروپیلن قوی‌تر از بسیاری فلزات و هم‌چنین ارزان‌تر و انعطاف‌پذیرتر از فیبر کربن هستند. مواد مورداستفاده در مخزن فایبرگلاس دارای مقاومت بالا در برابر امواج الکترو مغناطیسی، غیررسانا و شفاف است و می‌تواند به‌طور شکل‌های مبهم و مختلف نشان داده شود.

مخازن فایبرگلاس تحت فشار ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخزن فایبرگلاس جهت نگهداری مایعات و گازها در فشار بسیار بالاتر یا پایین‌تر از فشار محیط استفاده می‌شود.

ماتریس پلیمری یکی از این موارد است که می‌تواند از جنس‌هایی از قبیل رزین پلی استر، رزین اپوکسی، رزین وینل استر یا ترمو پلاستیک باشد. از نظر شیمیایی در بسیاری از شرایط بی‌تأثیر هستند. مخازن و شناورهای فایبرگلاس سبکند و منقبض و منبسط نمی‌شوند.

این مخازن به‌دلیل چرخه حرارتی بالا و شدیدی که دارند در تأسیسات فراوری شیمیایی نسبت به دیگر فرآورده‌ها، برتری پیدا می‌کنند. این ظروف به‌صورت مخروطی و استوانه‌ای، از رایج‌ترین شکل‌های تولیدشده در کاربردهای صنعتی است و در ساخت عناصر هواپیما، کشتی، مخازن آب و اتومبیل و… استفاده می‌شوند.

مخازن تحت فشار کامپوزیتی شرکت پروتانک

مخازن تحت فشار یا مخزن فایبرگلاس با نام دیگر مخازن تحت فشار کامپوزیتی نیز شناخته می‌شوند. یکی از جدیدترین انواع مخازن تحت فشار هستند که نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر کارایی بهتری دارند. این مخازن با توجه به ابعاد، رزین، نوع الیاف و لاینر داخلی که با سیال در تماس است، می‌توانند در فشارهای نسبتاً بالا هم مقاومت کنند.

مخزن فایبرگلاس در حیطه صنایع تصفیه آب کاربرد دارد و تا ضخامت ۲ متر امکان ساخت دارند. مواد اولیه در عمل ساخت این مخازن، از فولاد ضد زنگ یا فولاد کربن استیل است و در موارد خاص از آلومینیوم، برنج و مس تولید می‌شوند. مخزن FRP یا مخزن کامپوزیت تحت فشار، از لحاظ ساختاری در ظروف شیمیایی، مخزن پلی اتیلن سوخت و رباتیک نیز قابل استفاده هستند.

مخازن فایبرگلاس تحت فشار کامپوزیتی ساخت گروه صنعتی پروتانک
مخازن فایبر گلاس تحت فشار کامپوزیتی در حیطه صنایع تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای مخازن تحت فشار کامپوزیتی

 • از نظر فشرده‌سازی و تنش مقاوم است.
 • وزن آن کم و مقاومت آن بالاست.
 • در قسمت‌هایی از مخازن که احتمال خوردگی وجود دارد، مخزن فایبرگلاس بسیار کاربردی هستند.
 • حداکثر دمای کارکرد ۴۹ درجه سانتی‌گراد است.
 • فشار انفجار مخزن ۴۲ بار در ۴ مرحله است.
 • هزینه‌های نگهداری و نصب آن پایین است.
 • به نقاشی نیاز ندارد و زنگ نمی‌زند.
 • مواد عایق مناسب با ویژگی بسط حرارتی بالاست.
 • با وجود مواد برنجی که افزوده می‌شود، در برابر سوختن مقاوم هستند.
 • مشکلات کمتری نسبت به حرارت، تنش، شرایط آب‌وهوایی و رسانایی دارد.
 • چارچوب آن نسبت به فلز و استقامت لغزشی بالا مقاوم است.
 • چسبندگی رزین‌ها سبب استحکام آن‌هاست و می‌تواند به جذب لرزش تجهیزات کمک کند.
 • قابلیت پیاده‌سازی انواع طرح‌ها را دارد.
 • قابلیت ساخت مخازن تا قطر ۷۲ اینچ با ارتفاع ۹۴ اینچ را داراست.
 • در مواد شستشودهنده و ضدعرق اثری از آلودگی فلز مشاهده نمی‌شود.
 • این مخازن از اتصال کوتاه شدن تجهیزات الکتریکی جلوگیری می‌کند و غیر رسانا هستند.
 • مخازن فایبرگلاس با استانداردهای ملی تولید شده‌اند..
 • طراحی و تولید مخزن فایبرگلاس با ته صاف، عمودی و سقف گنبدی‌شکل یکی از کم هزینه‌ترین نوع طراحی‌ها است.
مخازن فایبرگلاس تحت فشار کامپوزیتی توسط گروه صنعتی پروتانک
طراحی و تولید مخزن فایبر گلاس تحت فشار کامپوزیتی با ته صاف، عمودی و سقف گنبدی شکل توسط گروه صنعتی پروتانک

تولید مخزن کامپوزیت تحت فشار

کامپوزیت پلاستیک تقویت شده است، که شهرت آن برای عایق و مقاوم بودن آن است. این عمل با ترکیب رزین و فایبرگلاس تولید می‌شود. محتوای آن با گاز مواد و ترکیب‌شدن مواد با پلاستیک جایگزین شده‌است. این ترکیب نوع مهمی از ظروف مخازن تحت فشار کامپوزیت است که به‌صورت گسترده در هوا فضا و صنایع تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مخازن به‌طور قابل ملاحظه‌ای جایگزین مخزن فلزی شدند و کارکرد آن‌ها روزبه‌روز در صنایع مختلف بیشتر می‌شود.

مخازن تحت فشار کامپوزیت در صنعت نفت، حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی سوخت استفاده می‌شود. مخزن فایبرگلاس با مقاوت بالا در برابر خوردگی و هم‌چنین کارکرد عالی حرارتی که دارند به‌طور گسترده در زمینه‌های مواد شیمیایی اتومبیل‌سازی و سایر مباحث مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مخازن به‌دلیل داشتن نیروهای کششی در دیواره‌های ظرف در مقابل فشار گاز با هم نگه داشته می‌شوند.

کامپوزیت، ضایعات کمتری نسبت به فلزات دارد، زیرا می‌توانند به‌طور دقیق قالب‌ریزی شده و مواد آن هزینه‌ی کمتری نسبت به مواد سنتی مانند چوب دارند. این مواد خاصیت تطبیق‌پذیری بالایی دارند، بنابراین می‌توان از آن‌ها در زمینه‌های مختلفی استفاده کرد.

مخازن فایبرگلاس تحت فشار کامپوزیتی توسط گروه صنعتی پروتانک
مخازن فایبر گلاس تحت فشار کامپوزیتی در حیطه صنایع تصفیه و ذخیره مواد مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فروش و قیمت مخزن تحت فشار کامپوزیت

مخازن تحت فشار می‌توانند خطرناک باشند و خسارات جانی و مالی زیادی وارد کنند. به همین جهت نحوه‌ی ساخت آن‌ها در هر کشور متفاوت است. اولین اختراع ثبت شده در سال ۱۸۸۰ توسط هرمان همسفر در ایالات متحده آمریکا بوده است. بر این اساس مواد در بازار به فیبر کربن، رزین اپوکسی و الیاف شیشه طبقه‌بندی می‌شوند. بازار جهانی مواد کامپوزیت ۴۳۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ محاسبه شده است. تولید مواد کامپوزیت در تایوان و چین طی سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است.

فروش انواع مخزن فایبرگلاس و کامپوزیتی تیپ ۳ و ۴ به‌علت داشتن ظرفیت بالا و مقاومت در برابر فشار ۸۰۰ بار، سبب برتری این ماده نسبت به رقبای خود شده است. شما می‌توانید انواع مخزن کامپوزیتی تحت فشار را از گروه صنعتی پروتانک به شماره ۰۲۶۳۲۷۰۸۹۹۵ خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top